Nová tvár na scéne – speváčka „Outside The Box“: Karin Ann

Nová slovenská speváčka Karin Ann je tak trochu iná. Prináša žánrové osvieženie na našej scéne. Svojím imidžom občas dokáže šokovať tak veľmi, že neviete, či sa máte pri pohľade na ňu sústrediť na hudbu alebo skúmať jej outfit. Má len čerstvých 18 rokov, no už teraz je pri pohľade na jej Instagram isté, že v názoroch má viac ako jasno. Keby sa mala opísať troma slovami, použila by frázu „outside the box“. My sme zisťovali, čo vlastne znamená skratka „Ann“ v jej umeleckom mene, akú hudbu by ste našli v jej súkromných playlistoch a dokonca nám exkluzívne prezradila prvé detaily o svojom pripravovanom novom singli. 

Karin Ann sme zatiaľ mali príležitosť spoznať prostredníctvom trojice tvojich singlov: Ruky preč, Zrkadlo a Zavolaj mi zajtra. Keby si sa mala pokúsiť opísať sama seba ako umelkyňu len troma slovami, aké by to boli slová?
Napadá mi len taká anglická fráza “outside the box”.

Aké máš doposiaľ reakcie slovenského publika na tvoje prvé skladby?
Väčšina reakcií je pozitívna, z čoho som sama prekvapená, pretože ľudia na Slovensku sú zvyknutí na určitú normu, čo sa týka umelcov, a keď príde niečo iné či nové, tak vždy sa nájdu ľudia, ktorí by radšej ostali pri tej norme.

Aktuálne máš vonku singel Zavolaj mi zajtra, ktorý si predstavila spolu s voodoo klipom – ten je na slovenské pomery možno tak trochu kontroverzný počin… Ako túto skladbu resp klip prijalo tvoje okolie a fanúšikovia?   
Ľudí, ktorí sú mi blízki a poznajú ma, to vôbec neprekvapilo, pretože ja som vždy mala rada “creepy, eerie” alebo divné veci. Ako príklad môžem uviesť to, že som od pomerne mladého veku milovala veci Tima Burtona, ktorý má taký zvláštny svojský štýl. Pre ľudí, ktorí ma nepoznajú (hlavne aj tým, že som ešte nová a veľa sa o mne na verejnosti nevie), to mohol byť trochu šokujúci element. Ale myslím si, že postupne ako budem vydávať viac a viac vecí, ľudia spoznajú všelijaké moje stránky a možno im tento klip nakoniec príde ako taký slabý odvar.

Čo vlastne znamená skratka Ann v Tvojom umeleckom mene?
Moje stredné meno je Anna, len sa mi moc nepáči kombinácia Karin Anna, tak som to skrátila na Ann, je to jednoduchšie a viac sa mi páči ako to znie.

Postupne ťa spoznávame ako speváčku… Prezradíš nám aj niečo o svojom súkromí? Čo robíš, keď práve nie si za mikrofónom v nahrávacom štúdiu alebo na stagei? Aká je Karin Ann v súkromí?
Momentálne sa dostávam do fázy, že mi neostáva veľa času na iné veci než je hudba a všetko, čo je s ňou spojené. Ale keď sa nájde nejaký voľný deň, kedy si môžem dobiť baterky, tak veci, čo ma inšpirujú najviac, sú moji blízki ľudia alebo iné formy umenia – filmy, seriály, audioknihy, tiež rada maľujem, kreslím, vymýšľam nové outfity, make-up looky a podobne.

V rozhovoroch otváraš veľmi aktuálnu tému „Love Yourself resp. Body Positivity“, na tvojom Instagrame zase často podporuješ boj za ľudské práva a rovnoprávnosť. Môžeš odporučiť zaujímavých influencerov, ktorých v tomto smere sleduješ a inšpirujú ťa? 
Myslím si, že jedna zo super vecí na tejto dobe je to, že veľa spevákov, hercov alebo aj úplne neznámych ľudí sa k týmto témam vyjadruje, takže mňa najviac inšpirujú v tomto smere práve speváci, herci, umelci ale aj moji kamaráti, ktorých sledujem.

Čo aktuálne počúva Karin Ann? Akú hudbu by sme v týchto dňoch našli v tvojich streamoch?
Myslím, že u mňa by si každý našiel niečo, čo by sa mu páčilo. V mojej hudobnej zbierke sa nájde niečo asi z každého žánru a veľmi veľa výrazne odlišných umelcov od The Beatles či Queen cez Hozier a Clairo až po Yungblud, Isaac Dunbar, girl in red alebo všelijaké filmové soundtracky a rôzne namixované playlisty. 

Najlepší album, aký si kedy počula?
Tak na toto neviem odpovedať, pretože som za môj život počula veľmi veľa úžasných albumov…

Najlepší koncert, aký si kedy zažila?
Toto je tiež trochu komplikovaná otázka, keďže som zažila viacero rozdielnych koncertov a každý z nich má vždy takú špecifickú atmosféru a pozitíva aj negatíva, že sa mi to nedá porovnávať.

Je nejaký žáner, na ktorý by si si ako speváčka netrúfla?
Metal xD, to je žáner, ktorý síce rešpektujem, ale človeku, ktorý ho robí, proste musí sedieť na hlas a osobnosť a nemyslím si, že mne by sedel.

Tvoj štýl obliekania je dosť neprehliadnuteľný. Chystáš už pre svojich fans vlastný merch? Predpokladám, že bude asi dosť špecifický.
Mám už pár dizajnov nachystaných, každý má v sebe niečo špecifické. Dúfam, že prvý z nich dáme von už v blízkej budúcnosti.

Hudobnú scénu tento rok ochromil boj s Covid-19. Mnohým umelcom zmenil a skrížil plány. Ako ovplyvnil lockdown teba a tvoju prácu a projekty? 
Pesnička Zrkadlo mala mať pôvodne klip, kde sme mali aj nachystaný celý koncept a to sa muselo zrušiť kvôli korona vírusu. Tiež niektoré prvotné koncerty a akcie, na ktorých som mala byť, sa zrušili, ale radšej budem pár týždňov nevystupovať, než riskovať zdravie nielen mňa, ale aj ľudí v obecenstve. 

Na aké tvoje novinky sa ešte môžeme tento rok tešiť?
Prvé veci v angličtine a pravdepodobne aj prvé moje EP.

Môžeš prezradiť nejaké prvé detaily o tvojom ďalšom pripravovanom singli? Nejaký exkluzívny sneak peek? 😉
Ešte sama neviem, ktorý sa rozhodneme dať von ako ďalší, ale čo môžem povedať je, že už bude po anglicky.


„10x buď – alebo“

Digital stream alebo vinyl?
Oboje má svoje výhody, ja som typ človeka, čo vždy niečo počúva, takže to, že si môžem zobrať pesničky, kam chcem v telefóne, je super, ale tiež milujem “fyzicky držať hudbu v rukách”, a to zase umožňuje vinyl, CD, kazety…

Pop alebo rock?
Milujem oboje a tiež to veľmi záleží od nálady.

Gitara alebo klavír?
Každý nástroj ma tak špecifický zvuk a vždy som milovala zvuk oboch, takže si neviem vybrať.

Fast fashion alebo slow (sustainable) fashion?
Snažím sa čo najviac ako sa dá kupovať od značiek, ktoré používajú zrecyklovaný materiál alebo chodiť do vintage/second hand obchodov.

Make-up alebo no make-up?
Podľa nálady – ja make-upom často vyjadrujem samú seba, moje pocity a náladu, takže niekedy dokážem vyzerať ako maliarske plátno a cítiť sa super, ale tiež mám dni, kedy sa mi nič nechce alebo cestujem alebo sa proste cítim na no make-up day a aj to je super. A každý by mal mať rád samého seba aj v úplne prirodzenom stave.

Filter alebo no filter? 
No filter. Ja veľmi, veľmi zriedka používam filtre.

Harry Potter alebo Pán prsteňov?
Harry Potter.

Koncert alebo festival?
Aj keď som chcela, tak som bohužiaľ ešte nemala príležitosť sa dostať na festival, takže tu sa nemôžem vyjadrovať zo skúseností, ale myslím si, že koncert aj festival má niečo svojské a originálne, že by som si asi aj tak nevedela vybrať.

Netflix alebo kino?
Rada zájdem do kina, len v poslednej dobe nemám moc čas a Netflix si môžem zobrať zo sebou skoro všade.

Spotify alebo live šou?
Live show. Aj keď milujem počúvať hudbu (ako som spomínala stále niečo počúvam), tak live show má vždy takú atmosféru, akú vám len počúvanie na digitále nedá. Na live show môžete tancovať, spievať, kričať, mať úplnu párty s vaším obľúbencom a tiež je tam živá kapela a svetelné efekty a proste žijete v tom momente a to vám počúvanie na digitále nemá ako dať.

Redakcia Music4u.sk ďakuje Karin Ann za príjemný rozhovor.