Viva Musica! festival v lete bude a bude slovenský

Minulotýždňovým koncertom klaviristu Petra Šandora pri Štrkoveckom jazere v Ružinove sa oficiálne skončil projekt Umenie pod oknami, ktorý počas korona krízy zorganizovala agentúra Viva Musica! v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom pod záštitou primátora Bratislavy, Matúša Valla. Už teraz sa však milovníci dobrej hudby môžu tešiť na koncerty v rámci obľúbeného letného festivalu Viva Musica!, ktorý sa uskutoční v auguste a sľubuje exkluzívny program v podaní výlučne slovenských umelcov. 

V dôsledku globálnej pandémie korona vírusom sme sa de facto zo dňa na deň ocitli v niekoľkotýždňovej nedobrovoľnej spoločenskej izolácii a naša sociálna interakcia sa obmedzila na virtuálnu realitu sociálnych sietí, mobilov a počítačov. Livestreamy koncertov z obývačiek a prázdnych sál túto interakciu síce dočasne nahradili, nie sú však dlhodobým riešením. Pre umenie je vzájomná fyzická interakcia umelca s publikom nenahraditeľná. To je dôvod, prečo ľudia na koncerty chodia a prečo umelci koncertujú. 

Na balkóne ako vo vlastnej VIP lóži 

Keďže ľudia nemohli chodiť na koncerty, rozhodla sa agentúra Viva Musica! priniesť koncerty k ľuďom. Tak vznikol projekt pop-up koncertov klasickej hudby pod hlavičkou Umenie pod oknami, v rámci ktorého karanténnu rutinu obyvateľom Bratislavy priamo pod ich oknami a balkónmi počas niekoľkých týždňov spríjemňovali špičkoví slovenskí hudobníci. „Séria koncertov v rámci projektu Umenie pod oknami bola príjemným osviežením v čase koronakrízy, keď sme sa všetci potrebovali rozptýliť od pochmúrnych myšlienok. Teším sa, že festival Viva Musica! prišiel s týmto kreatívnym návrhom, nad ktorým som prevzal záštitu, a priniesol umenie obyvateľom v rôznych častiach Bratislavy,“ povedal primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Klasickú hudbu si Bratislavčania mohli vychutnať priamo z pohodlia svojho domova v rámci 25 koncertov v 11 mestských častiach. Časť koncertov sa uskutočnila v spolupráci s miestnymi seniorskými domovmi. Cieľom projektu Umenie pod oknami bolo priniesť obyvateľom hlavného mesta počas karantény rozptýlenie v podobe živého hudobného zážitku a upozorniť tak zároveň na dôležitosť kultúry a kultúrno-spoločenskej interakcie, ktorá v čase korona krízy nemohla prebiehať. 

Spod okien a balkónov na mestské nádvoria 

Sídliskové koncerty v rámci projektu Umenie pod oknami síce končia, no milovníci klasickej hudby sa môžu už teraz tešiť na koncerty v rámci letného festivalu Viva Musica!. Plánovanie festivalu sa muselo prispôsobiť novej situácii a aktuálnym opatreniam v súvislosti s organizovaním kultúrnych podujatí: „Ani pre nás vo Vive táto situácia nie je jednoduchá a prináša nám veľa zásadných zmien, s ktorými sa musíme vyrovnať. I napriek veľkej neistote, ktorú pandémia do našich životov vniesla, prípravy na festival naďalej pokračujú a robíme všetko preto, aby sme sa v lete mohli opäť stretnúť na koncertoch“, hovorí riaditeľ festivalu Viva Musica!, Matej Drlička, a dopĺňa: „Som rád, že sme s mojimi kolegami našli spôsob, ako koncerty v lete uskutočniť. Po šestnástich rokoch sa opäť vrátime na mestské nádvoria a do záhrad, kde Viva kedysi začínala. Pre našich divákov máme pripravený krásny program v podaní výlučne slovenských umelcov. V týchto zvláštnych časoch chceme aj týmto spôsobom podporiť slovenskú hudobnú scénu, najmä tú klasickú, ktorá sa počas korona krízy zrútila medzi prvými a zrejme sa ako jedna z posledných bude vracať späť do „normálu“.“ 

Všetky festivalové koncerty sú naplánované na august 2020 a uskutočnia sa na rôznych miestach v Bratislave s dodržaním všetkých potrebných bezpečnostných a hygienických opatrení. Kompletný program festivalu organizátori zverejnia v najbližších dňoch. 

Viva Musica! festival v číslach 

Viva Musica! festival je už šestnásť rokov neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Festival vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých. V rámci uplynulých pätnástich ročníkov divákom priniesol viac ako 400 koncertov v podaní špičkových umelcov a hudobných zoskupení z celého sveta. Viva Musica! je najväčším letným festivalom klasickej hudby na Slovensku a jeho obľúbenosť z roka na rok rastie. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie a foto pre Music4u.sk poskytol Matúš Maderič.