Na Viva Musica! festivale už dnes vystúpi Katarzia ako ste ju ešte nepočuli

14. ročník Viva Musica! festivalu má za sebou mimoriadne úspešný začiatok. Svedčia o tom vypredané koncerty Janoska Ensemble, ktorí začiatkom júla otvorili festival známymi filmovými melódiami, koncert Jasmin Toccata francúzskeho tria Jean Rondeau, Keyvan Chemirani a Thomas Dunford, koncert extravagantného amerického organistu Camerona Carpentera či koncert nórskej virtuózky Mari Samuelsen, ktorá sa slovenskému publiku predstavila s projektom Bach to Glass.

Mari Samuelsen. Foto: Zdenko Hanout

Aké prekvapenia prinesie festival v auguste?

Neprehliadnuteľná Katarzia zaspieva 9. augusta v bratislavskej Starej tržnici

Katarzia na jeseň vydáva nový album s názvom Antigonaa ako prvú Slovenku ju čaká účasť na prestížnej Red Bull Academy v Berlíne. Predtým sa jej fanúšikovia môžu tešiť na ďalšiu premiéru v jej bohatom hudobníckom živote.

 

„Tak, ako sme v minulosti na festivale klasickej hudby spolupracovali s Janou Kirschner či Korben Dallas, tak sme si povedali, že Katarzia je taktiež umelec, s ktorým stojí za to vyskúšať niečo extravagantné, niečo nové, čo môže vyvolať úplne nečakané hudobné tvary. Projekt, ktorý spája autorské piesne Katarzie a aranžmány Michala Nejtka, bude doplnený o elektroniku v podaní českého umelca Ivana Achera. Michal Nejtek je skladateľom klasickej hudby, ale je aj veľmi „cross-žánrový“. Pre Katarziu pripravil originálne aranžmány pre sedemčlenný komorný súbor“, hovorí riaditeľ festivalu, Matej Drlička.

Špeciálnym hosťom koncertu bude slovenská pesničkárka a skladateľka Katarína Máliková.

Legendárny parížsky súbor Ensemble intercontemporain predstaví kontroverzný projekt Dronocracy

Provokatívny hudobno-politický projekt Dronocracy v sebe spája hudbu, divadlo, autorské texty a video a jeho vznik bol inšpirovaný esejou Théorie du drone(2013) francúzskeho filozofa GrégoiraChamayoua. Štyria hudobnícia dvaja herci interpretujú ambivalentnú umeleckúpredlohu. Sú slobodnými improvizátormi,totalitnými hudobníkmi alebo otrokmi elektroniky?

„V rámci projekcií je vedený fiktívny rozhovor s bývalým prezidentom USA, Barackom Obamom, o využití vojenských dronov a bude to teda politicky veľmi nekorektný večer. Tí, ktorí poznajú Boulezov súbor Ensemble intercontemporain, ktorý je bez debaty najslávnejším súborom súčasnej hudby na svete, sa môžu tešiť na kvalitný a umelecky veľmi sugestívny zážitok,“ prezrádza Matej Drlička.

Festival tento rok uzavrú až dva koncerty

V piatok 24. augusta to bude projekt slávneho amerického herca, režiséra a producenta Johna Malkovicha, ktorý sa predstaví trochu netradične – v úlohe rozprávača v sprievode talianskeho orchestra I Solisti Aquilani s projektomRozprava o slepcoch (Report on the Blind). Dielo v sebe spája hudbu a hovorené slovo a vzniklo na motívy románu O hrdinoch a hroboch argentínskeho spisovateľa Ernesta Sabata. Malkovichom starostlivo vybrané textové pasáže z rozsiahlej state románu s rovnomenným názvom Rozprava o slepcoch sú vložené do hudby Koncertu pre klavír a sláčikové nástroje ruského skladateľa Alfreda Schnittkeho.

Expresívny monológ na tému strachu, zla a paranoje dopĺňa Schnittkeho hudbu a vytvára s ňou pôsobivý dialóg. Okrem projektu Report on the Blind zaznejú v prvej polovici koncertu aj Komorná symfónia c mol, op. 110a Dmitrija Šostakoviča v úprave Rudolfa Barshaia (podľa Sláčikového kvarteta č. 8, op. 110) a Contrafactus pre flautu a sláčikový orchester súčasného talianskeho autora Giovanniho Sollimu so sólistom Massimom Mercellim.

V sobotu 25. augusta, presne v deň Bernsteinovho narodenia, odznie výber toho najlepšieho z Bernsteinových dnes už kultových diel West Side Story a Candide. Najznámejšie piesne a duety zaznejú v hviezdnom obsadení sopranistky Adriany Kučerovej a tenoristu Pavla Bršlíka, ktorých na pódiu doplní Symfonický orchester Viva Musica! pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru. Koncert sa bude konať v Novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, a bude zároveň súčasťou medzinárodného projektu Bernstein at 100, ktorý v rámci 100. výročia narodenia Leonarda Bernsteina zastrešuje podujatia venované jeho osobnosti a umeleckému odkazu po celom svete.

Viva Musica! festival je už 14. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Počas jeho doterajšej existencie priniesol návštevníkom 285 koncertov, na ktorých vystúpilo viac ako 350 domácich a zahraničných sólistov, hudobných zoskupení a orchestrov. Koncerty festivalu počas jeho doterajšej histórie navštívilo viac ako 135 000 divákov.

Okrem bohatej ponuky exkluzívnych hudobných podujatí v rámci hlavnej koncertnej série prináša počas leta kvalitné umenie aj do verejného priestoru, čím sa mu úspešne darí priťahovať pozornosť nielen širokej verejnosti, ale aj zahraničných návštevníkov hlavného mesta. V roku 2018 festival prebieha od 12. júla do 25. augusta na rôznych miestach v Bratislave.

Informácie a foto pre Music4u.sk poskytla Barbora Drahovská.

Read Previous

Grape festival 2018 vypredaný

Read Next

Die Antwoord privezú do Bratislavy stúpajúcu hviezdu Moonchild Sanelly