Gitana predstavuje temperamentnú skladbu „Džas denašas“, ku ktorej ju inšpirovali Gipsy Kings!

Krásna rómska speváčka Gitana sa vie poriadne rozohniť! Inšpirovala sa svetoznámymi Gipsy Kings a flamencom a výsledkom je skladba „Džas denašas“. Dynamická a temperamentná pieseň pochádza z  albumu „Kolora“ a speváčka ju spieva v rómštine. „Džas denašas“ znamená Poď utečieme spolu a je o pravej láske, ktorá prenáša hory. Hudbu má na konte sama Gitana, text napísal Eduard Čonka. V skladbe použila kombináciu živých a elektronických hudobných nástrojov. Vypočujte si skladbu plnú radosti zo života, ktorú Gitana napísala v Španielsku!

Speváčka Gitana pripravila pre fanúšikov smršť temperamentu a optimizmu v podobe nového singla „Džas denašas“. V dynamickej skladbe je nosná gitara, ktorú nahral Markus Daniel. Hudobné  znenie ostatných nástrojov mal pod palcom Marek Vozár.

Pri nahrávaní a mixovaní piesne som s ním strávila v štúdiu niekoľko dní, aby som sa dopracovala k mojej zvukovej predstave. Nie je to vôbec ľahké, priniesť zvuk, ktorí vám znie v hlave do výsledného mixu. Je tam množstvo drobných frekvencií, ktoré hľadáte a umiestňujete, aby to dostalo tú správnu spoločnú farbu. Áno hovoríme o farbách, ktoré neviete namaľovať a napriek tomu sú počuť. Všade sú farby, preto sa môj album volá „Kolora“,“ vysvetľuje proces tvorby Gitana.

Džas denašas“ znamená v preklade Poď utečieme spolu. Preklad však nie je taký dôležitý, ako temperament hudby a melódia, ktorá nenechá nikoho chladným. Skvelo na ňu reagujú aj fanúšikovia na koncertoch.

Nie, nechcem aby ste utekali. Spievam vám o pravej láske. Tá, za ktorou odídete, pre ktorú opustíte bezpečie a veríte, že spolu ste stredom sveta. Poznám príbehy a dnes už krásne manželstvá, ktoré kvôli nevôli rodičov utiekli a zosobášili sa tajne. Zostali však pevné iba tie, v ktorých si každý zachoval svoj vietor a dul do plachiet druhému, keď bola treba ho posunúť vpred,“ vyznala sa Gitana.

Skladba pochádza z albumu „Kolora“, na ktorom okrem samotnej Gitany pracovali ďalší výborní muzikanti a textári ako Saša Okálová, Slavo Solovic, Marek Vozár, Michal Polák, Maroš Kachút, Eduard Čonka, Daniel Markus či producent Gonzi. Inšpiráciu na tvorbu nachádza Gitana všade okolo seba.

V roku 2014 som si splnila sen a navštívila som Saintes-Maries-de-la-Mer vo Francúzsku. To je najväčšia rómsku púť na počesť Kali Sari - Čierna Sára, ktorá tam zachránila Pannu Máriu pred utopením v mori. Tam som mala možnosť počuť svetoznámych umelcov z Gipsy Kings a priamo sa nechať vtiahnuť do tanca flamenco tanečníkmi. Už cestou domov som v autobuse naspievala kostru piesne na mobil. Neskôr som na ňu nabalila aj kus Španielska. Text som sa najskôr snažila napísať v slovenčine. Ale rómština mi dala väčší priestor. Sama by som to nezvládla, nehovorím plynulo po rómsky. Mojim textárom v rómštine je môj partner Eduard Čonka,“ uzatvára Gitana.

Gitana, vlastným menom Adriana Drafiová, spieva a tancuje už od štyroch rokov. V tvorbe ju inšpirovali speváčky ako Whitney Houston, Mariah Carey, či Barbra Streisand. Už ako dieťa začala spolu s kamarátmi skladať vlastné skladby. V 17-tich rokoch prišla prvá ponuka vystupovať v zahraničí. Začalo sa to vo Švajčiarsku a postupne precestovala veľkú časť Európy. Dnes sa v tvorbe venuje novému štýlu, elektro swingu a gypsy swingu.

Informácie a foto pre Music4u.sk dodala Nora Krchňáková. Foto: Peter Reffe Kováč