Viva Musica! festival láka na upíra Nosferatu a Xaviera Sabatu

Po úvodnom víkende Viva Musica! festivalu, ktorý sa začal 21. júna pod holým nebom na Hlavnom námestí, Shakespearovou romantickou komédiou Sen noci Svätojánskej bude pokračovať už zajtra sériou koncertov v Starej tržnici a vyvrcholí na Bratislavskom hrade.

Viva Musica, Bratislavsky hrad

V utorok, 24. júna sa predstaví komorné zoskupenie Quasars Ensemble s husľovým virtuózom Daliborom Karvayom a v stredu, 25. júna vystúpi Xavier Sabata, ktorý je najväčším lákadlom 10. ročníka festivalu.

Vystúpenia Xaviera Sabatu sú nielen zážitkom pre ucho poslucháča, ale svojim hereckým talentom a charizmou, ktorú premieta do svojich koncertov, si získava fanúšikov po celom svete.

Pressefoto_Sabata_04_by_Beetroot

Som veľmi šťastný, že na náš festival prijal pozvanie španielsky kontratenor Xavier Sabata, ktorý patrí medzi absolútnu špičku kontratenorov na svete. Ak niektorí nevedia, kontratenor je odborné označenie pre mužský hlas spievajúci výšky, ktoré bežne spadajú do ženského rozsahu. Diváci väčšinou potrebujú takých 5 minút, aby si zvykli na obrazový a zvukový kontrast, ktorý sa im pri pohľade na muža s vyzážou amerického herca ponúka.

Na Slovensku vystúpi po prvýkrát s talianskym barokovým orchestrom Il pomo d’oro pod vedením huslistu a dirigenta Riccarda Minasiho,“ dodáva Matej Drlička.

Nosferatu

26. júna v Starej tržnici vystúpi slovenská kapela Korben Dallas, ktorá tento rok v našom hudobnom mori nachytala snáď najviac fanúšikov.  Toho znakom je aj už viac ako mesiac vypredaný koncert, ktorý trojica odohrá v sprievode orchestra Sinfonietta Bratislava pod taktovkou Branislava Kostku.

Ukážka hry Vladislava „Slnka“ Šarišského na theremin:

Zaujímavý zážitok ponúkne aj zhudobnená hororová klasika Upír Nosferatu v autorskom podaní Vladislava Šarišského (27. Jún). „Už dlho sme sa pohrávali s myšlienkou zaradiť na festival film, ktorý by bol sprevádzaný život hudbou. Tento rok sa nám to konečne podarilo. Pôvodná partitúra, ktorá bola komponovaná k Murnauovmu filmu, sa nezachovala, a preto vždy, keď sa tento film uvádza spolu s hudbou, je k nemu komponovaná nová hudba. Tento projekt už zaznel s klavírom, s orchestrom, s jazzovou kapelou, elektronickou hudbou a my sme na to oslovili Vladka „Slnka“ Šarišského, ktorý hudbu nielen komponuje, ale bude zároveň dirigovať svoj ansámbel a hrať na theremin či fľaše od piva“, prezrádza Matej.

Trailer k filmu:

Koncert sa výnimočne začne o 22:00, aby bola v tržnici dostatočná tma. Večer bude od  24.00 do svitania pokračovať v Gorila.sk Urban Space hororovou nocou. Uvidíte horory Sinister, The Conjuring a Tucker & Dale Vs Evil.

Festival vyvrcholí 28. júna na Bratislavskom hrade jedinečným záverečným koncertom Viva opera!, na ktorom spoločne vystúpia najznámejšie slovenské operné hviezdy – Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis a Štefan Kocán v sprievode Orchestra Viva Musica pod taktovkou Martina Leginusa.

Vstupenky sú k dispozícii na www.vivamusica.sk alebo v sieti Ticketportal.

Text a foto pre Music4U.sk poskytla Barbora Drahovská / PR festivalu Viva Musica!