Bratislavský majáles otvorí sezónu open air festivalov

Obľúbený mestský multižánrový festival Bratislavský majáles napíše svoju ďalšiu kapitolu. SIedmy ročník sa bude konať až počas štyroch dní od 1. do 4. mája 2014 v tradičnom priestore Tyršovho nábrežia na pravom dunajskom brehu.

BAMAJALES14_splashscreen_850x567_programUVOD

Majáles ponúkne opäť niekoľko hodín živých koncertov na dvoch pódiách, ale aj celý rad sprievodných podujatí, z ktorých viaceré sú neodmysliteľnou súčasťou festivalu od jeho vzniku v roku 2008.

Už v predvečer festivalu – v stredu 30. apríla od 18:00 h – vystúpia na Hlavnom námestí Katarzia, LePayaco a Jana Kirschner na koncerte, ktorým si pripomenieme 10. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie.

jana_kirschner_02

Oficiálny koncertný program majálesu potom začína vo štvrtok 1. mája od 18:00 h na tzv. Go2Stage, kde sa predstavia najzaujímavejšie nové kapely z programu Demovnica_FM. V spolupráci s dramaturgiou Rádia_FM sa do výberu dostali Archívny chlapec, Regále, SkaFander  (featuring Gonsofus) a Genuine Jacks. V piatok 2. mája od 18:00 h bude patriť aktuálnej špičke slovenskej alternatívnej rockovej scény. V line-upe sú v podstate všetko laureáti alebo shortlisteri nedávnych Radio_Head awards za rok 2013 – skupiny Medial Banana, Walter Schnitzelsson, Billy Barman a Korben Dallas.

Hlavný sobotný koncertný program odštartuje krátko po 15:00 h bratislavská punkrocková legenda Slobodná Európa, ktorá pred pár dňami vydala po dlhých jedenástich rokoch svoj nový album “Štvorka”.  Na vystúpenia veľkých českých hudobných mien z predchádzajúcich rokov nepochybne nadviaže Václav Neckář so svojou skupinou Bacily – jedna z najvýraznejších speváckych osobností českej hudobnej scény posledných 50 rokov. Koncertné finále festivalu nemôže byť bez kapiel, bez ktorých si dnes nemožno predstaviť azda žiadny hudobný festival na Slovensku – Polemic, Hex a Para. Úlohu headlinera tohtoročného festivalu zverili organizátori do rúk formácii okolo Laskyho a Matúša Valla.

polemic_cervenik_27

Na nedeľnej dramaturgii Chill Out pódia úzko spolupracovali viaceré kultúrne inštitúty krajín Európskej únie v Bratislave, ktoré do popoludňajšieho programu odporučili reprezentantov svojej hudobnej scény. Ich definitívny zoznam zverejnia organizátori v najbližších dňoch.

Súčasťou tohtoročného Bratislavského majálesu budú opäť viaceré sprievodné akcie. Kreatívny trh Májový džem Vol. 2 po vlaňajšom veľkom úspechu upraví rozloženie svojho stanu, aby mohol priniesť ešte viac možností prezentácie slovenského handmade umenia, dizajnu, módy, DIY či dobrého jedla. Záujemcovia, ktorí chcú predávať na Májovom džeme, sa môžu registrovať do 14. apríla.

Svoj stan bude mať na majálese aj Café Európa – ideálny priestor na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú európsky rozmer. Tohtoročné témy a diskutujúci budú reflektovať 10. výročie vstupu SR do EÚ. V programe nechýba ani detská zóna, tradičná akcia mladých bratislavských dobrovoľníkov “Neleň pre zeleň”, priateľská cyklojazda určená všetkým hobby cyklistom “Župná dvadsiatka”, bezplatná lodná preprava medzi staromestským a petržalským brehom, ukážky netradičných športov (frisbee, slackline, lezecká stena) a stánky viacerých občianskych aktivít. O pitný režim návštevníkov majálesu sa postará veľká Zlatý Bažant gastrozóna.

Vyvrcholením festivalu bude takmer desaťminútový ohňostroj sprevádzaný hudobným podmazom slávneho Straussovho valčíku “Na krásnom modrom Dunaji”, ktorý bude odpaľovaný priamo z plavidla na Dunaji. Vypukne v sobotu 3. mája večer po poslednom prídavku od Pary, orientačne okolo 21:45 až 22:00 h.

Bratislavský majáles pripravili v spolupráci s viacerými partnermi z verejného, komerčného i neziskového sektora Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Vstup na všetky podujatia je (dobro)voľný – ak sa Vám bude festival páčiť, budete  ho mocť priamo na mieste podporiť zaslaním SMS a pri troche šťastia vyhrať  zaujímavú cenu, medzi ktorými je novučičký bicykel zn. Scott alebo permanentka na hokejovú KHL.

Informácie a plagát poskytol Milan Vajda / OZ Bratislavský majáles. Foto Polemic: Zdenko Hanout

Read Previous

Thomasa Puskailera vyniesli lasery v klipe „Don’t Let Go“ až do Las Vegas!

Read Next

AMO predstavil videoklip k skladbe „NESKORO“