Svetlanna: Veľmi podstatnú úlohu pri tvorbe mojich textov hrá môj život

Na domácej scéne je novým zjavom. Hudbu považuje za svoj nádych aj výdych. V súčasnosti z éteru môžete počuť singel L.E.N., na ktorom spolupracovala spolu s Dominikom Greinerom a Marekom Rakovickým z formácie Lavagance. O hudbe, láske a živote so speváčkou Svetlannou. 

svetlanna_03

Od detstva ste spätá s hudbou. Navštevovali ste ZUŠ, rok na to Slovenský národný orchester. Ako to pokračovalo ďalej?

Neskôr sa mi vyskytla ďalšia príležitosť, a to bolo karate. Keďže moji rodičia usúdili, že je toho na mňa už príliš, tak som sa musela rozhodnúť. Na základe mojej nadmernej hyperaktivity vyhralo karate, i keď spievať som nikdy neprestala. Jediné, čo sa zmenilo bolo, že som orchester vymenila za izbu.

Z minulosti je o vás známe, že ste niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska v karate, tiež ste získali Európsky pohár. Ako ste sa od hudby dostali k športu?

Keďže môj otec bol aktívnym športovom, konkrétne boxeristom, boli sme už ako deti vedené k športu.

Pri takom športe sa v človeku prebúdza adrenalín. Zažívate rovnaký pocit aj pri spievaní?

Oveľa väčší. Poznáte ten pocit, keď si kýchnete a vás tak príjemne strasie? Človek má pocit, akoby sa do vlastnej kože nevmestil. To prežívam ja od počutia prvého tónu až po posledný.

Čím je pre vás hudba?

Budem sa opakovať, no iným dokonalým spôsobom to opísať neviem ako touto vetou ,,Hudba je pre mňa mojim nádychom aj výdychom“.

svetlanna_5

Už niekoľko mesiacov je na svete song L.E.N., na ktorom ste spolupracovali s Marekom Rakovickým z Lavagance. Ako vznikal?

Čo sa vzniku týka, spoluautorom singlu je Dominik Greiner, ktorý taktiež pôsobí  v kapele ako klavirista. Neskôr prišla možnosť zo strany Universal Music spolupráca s Marekom Rakovickým, ktorá sa odmietnuť určite nedala.

Prednedávnom ste k nemu pridali videoklip. Cítiť z neho pohodu a uvoľnenie. Kto sa na ňom podieľal?

Autormi videoklipu sú Miro Remo a Marek Kučera. Určite ste tam mohli zachytiť aj dve slečny Adelu a Zuzanu a mojich dvoch psov Tobbyho a Tysona.

Z piesne je však cítiť bolesť a výčitku („Vravíš mi, aký je život krásny. Ja robím 20 hodín a vôbec nespím.“). Je pieseň adresovaná konkrétnemu človeku?

Určite je, no myslím si, že tak, ako som to cítila ja, tak to poslucháči mohli pochopiť tiež, pretože v dnešnej dobe tak pracuje skoro každý druhý.

Ako si predstavujete ideálny život?

Pre mňa ideálny život neexistuje. Ak by bolo všetko kladné, nevznikala by v živote rovnováha. Určité okamihy, ktoré nám nie sú príliš príjemné sa stať musia, aby priniesli práve tie krásne.

Vo vašom repertoári je tiež pieseň Padám, padám. Tá je na druhej strane vyznaním. Aké miesto má vo vašom živote láska?

Láska vo všeobecnosti je pre mňa prvoradá. Veď uznajte sama, neboli ste nikdy zamilovaná či milovaná? Však je to úžasný pocit?

Čo je pre vás inšpiráciou pri tvorbe piesní?

Veľmi podstatnú úlohu pri tvorbe mojich textov hrá môj život. Moja minulosť či prítomnosť. Všetko to nájdete v mojich piesňach.

svetlanna_04

V jednom z komentárov pod vašim songom som našla ocenenie slovenčiny v dnešnej preangličtenej dobe. Premýšlali ste niekedy aj nad tvorbou v tomto jazyku, alebo zostanete verná slovenčine?

Vždy som si stála za slovenčinou a myslím, že by ani nebolo správne, ak by som sa pokúšala tvoriť či spievať v angličtine. Žiadna moja pesnička by nedostala dušu, ak by som jej ja sama nerozumela.

Tvoríte najradšej v noci. Má to pre vás väčšie čaro alebo sa vám vtedy lepšie upadá do hlbších myšlienok?

V okamihu, keď padne tma a vonku svietia len pouličné lampy, každý jeden z nás dá myšlienkam oddych. Vtedy aj vzduch je redší a ja mám viac priestoru.

V súčanosti pracujete ako barmanka. Je náročné skĺbiť prácu a hudbu?

V prípade, ak po niečom túžite, tak vám žiadna prekážka neohrozí vaše plány.

Máte popritom všetkom čas relaxovať? Len tak si vyložiť nohy a užívať si čas s priateľmi alebo rodinou? 

Pre mňa je najväčším relaxom moment, kedy môžem sedieť za klavírom či pri gitare a tvoriť, pracovať na sebe, premýšľať ako skomponovať všetky tie myšlienky do jedného celku.

Môžu sa vaši fanúšikovia tešiť na album? Aké sú vaše plány do budúcna?

V blízkej budúcnosti sme sa skôr zamerali na single, aby sa fanúšik o našej tvorbe dozvedel čo najviac. No môžem vám prezradiť, že sa albumu dočkáte v budúcom roku.

text: Katarína Gočová  foto: archív Svetlanna