Jedinečný Bobby Womack vystúpil na Jazz Fest Wien

Jazz Fest Wien sa teší od svojho vzniku v júli 1991 obrovskej popularite, nielen zo strany divákov (v roku 2007 ho navštívilo cca. 60 000 divákov), ale i umelcov tých najzvučnejších mien, a to nielen zo sveta jazzu (za posledné roky napr. Liza Minelli, Jamie Cullum, Herbie Hancock, Candy Dulfer, George Benson, James Carter), ale i R&B a soulu (Al Green, Diana Ross, Solomon Burke, Chaka Khan, Roberta Flack, Dionne Warwick), či popu a folku (Seal, Cyndi Lauper, Paul Anka, Elvis Costello), a tým ho medzi svetovými jazzovými festivalmi povyšujú na status “výnimočný”.

Bobby McFerrin

Aktuálne prebiehajúci festival (17. Jún – 10. Júl 2013) poctili a poctia svojimi vystúpeniami stálice ako George Benson, Charles Bradley, Bobby McFerrin, Bryan Ferry a Randy Crawford, ale premiérovo i Bonnie Raitt či Iva Bittová. Pravdepodobne najväčším lákadom bolo však vystúpenie legendy  R&B a soulu, autora mnohých hitov (napr. pre Wilsona Picketta, Sly & The Family Stone či Janis Joplin) a hudobníka svetového formátu, ktorého začiatky v hudbe sa viažu s menami ako Sam Cooke a James Brown a ktorého hudobná tvorba ovplyvnila napr. Curtisa Mayfielda či Jimiho Hendrixa – jedinečného Bobbyho Womacka.

Bobby Womack
Bobby Womack

Womack prichádza na pódium do intímneho prostredia viedenskej štátnej opery za pomoci asistenta, ktorého však bude potrebovť až pri odchode z neho, pretože počas koncertu, ktorý začína piesňou Across 110th Street sa jeho ochotnými pomocníkmi stáva publikum a bezchybne zohratá 13-členná skupina hudobníkov a vokalistiek, na čele s úžasnou Alltrinnou Grayson. Jeho najväčší hit je len začiatkom pestrého prierezu piatich desaťročí hudobnej tvorby tej najvyššej kvality.

Bobby Womack
Bobby Womack

Skoro sedem krížikov na chrbte možno Womackovi odhadovať, ak tak len podľa jeho sťažených pohybov po beztak pestrom živote poznačenom slávou, osobnými tragédiami a zdravotnými problémami. Ak však človek zatvorí oči a venuje sa len hlasu a slovám jeho tvorby, tak pochopí, že sa vám prihovára „básnik života“, ktorý dokáže v tom najprirodzenejšom spôsobe -piesňou – priblížiť úskalia a radosti, ktoré každé z nás pozná.

Tu je človek, ktorého život nepokoril ani počas jeho najťažších okamihov a aj v pokročilom veku prináša svojou prácou dôkaz o tom, že svojich démonov je vždy možné poraziť. Womack to potvrdzuje najmä piesňami z jeho posledného sólového albumu, ktorý vznikol po spolupráci s lídrom kapiel The Gorillaz a Blur, Damonom Alburnom. Jeho titulná skladba The Bravest Man In The Universe a nasledujúca Please Forgive My Heart patria k absolútnym vrcholom večera.

Bobby Womack
Bobby Womack

Jeho korene v gospelovej hudbe a úprimná interakcia s publikom sa naplno prejavujú pri refrénoch piesní Deep RiverJesus Be A Fence Around Me. Zimomriavky behajú po chrbte počas piesne A Change Is Gonna Come, ktorú zložil a naspieval jeden z Womackových životných mentorov – Sam Cooke, najmä potom čo jednu zo svojich troch vokalistiek predstavuje ako svoju dcéru a tá svojmu otcovi s piesňou ochotne pomáha.

Večerov ako sú tieto nebýva mnoho, najmä ak si uvedomíme, že ide o hudobníka, ktorý by už mohol po mnohých úspechoch a životných ranách pomýšľať na pomyselný dôchodok. Zážitok z jeho vystúpenia nás však musí utvrdiť v tom, že človek je naozaj taký starý, akým sa cíti a že vytrvalosť pokračovať a postaviť sa na nohy, aj keď nás život tlačí na kolená je v každom z nás.

Text: Štefan Horváth Foto: Zdenko Hanout