Hviezdy druhého dňa Colours of Ostrava: Damien Rice, Asaf Avidan a Woodkid

Dvanásty ročník Colours of Ostrava stále pokračuje. Slnečné počasie pridáva návštevníkom aj účinkujúcim na nálade. Multižánrová hudba, osviežujúce drinky, stretnutie s priateľmi. Chladné industriálne prostredie pod týmto vplyvom mení svoju tvár na príjemnú. Druhý deň festivalu prebehol podľa očakávaní.

Z ulice na veľké pódia

Charakteristika vhodná pre interpreta Dub FX. Známy austrálsky beatboxer, spevák a raper sa predstavil v popoludňajších hodinách na hlavnom stage. Včera som vo svojej reportáži spomenula, aký hluk vedia urobiť dvaja americkí adolescenti s gitarou a bicími (The Bots, pozn. red.). Tentokrát to spomeniem opäť. Jeden človek, jeden hlas a neuveriteľný zvuk šíriaci sa celým areálom festivalu.

Energický mladý muž potrebuje počas koncertu cítiť blízskosť svojich fanúšikov. Preto počas koncertu stojí v najužšom kontakte. Divokosť zmesi drum´n´bassu, reggae a dubstepu, ktorú vyprodukoval, bola taká silná, že počas vystúpenia vyburcoval do tanca nielen ľudí, ale aj samotnú prírodu. K skákajúcemu davu sa pridal roztancovaný vietor v podobe vzdušného víra.

Dub FX (Colours of Ostrava 2013)

httpv://www.youtube.com/watch?v=NeIlnpXd9Hg

Okrem včerajšieho vystúpenia na festivale sa Dub FX zhostil ešte jednej príjemnej udalosti. V podvečerných hodinách prebehol na hlavnom stage krst knihy 1492 pod taktovkou organizátorky Zlatky Holušovej, dizajnérom Alešom Najbrtom – autorom loga troch výkričníkov charakteristických pre mesto Ostrava a generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Vítkovice Ostrava. Kniha bola vydaná v českom a anglickom jazyku a práve v tejto verzii sa stal krstným otcom samotný interpret.

Ska, polka, Russkaja

Pseudoruskí matrioši z Rakúska, skupina Russkaja, prišla na festival s jediným cieľom. Rozvášniť, vyburcovať a nabiť energiou každého prítomného diváka bez vekového rozdielu. Podarilo sa. Ak máte radi žáner ska a myslíte si, že ste už videli všetko a s touto skupinou sa práve teraz stretávate prvýkrát, je to osud. Osud, ktorý vás nechcel pripraviť o jedinečné vystúpenie spojenia polky, punku, balkánskej dychovky, rock´n´rollu a samozrejme hudby ska.

Ak sa s kapelou stretávate v tomto príspevku prvýkrát, zoznámte sa s pojmom Psycho Traktor. Tí, ktorí ju poznajú, sa teraz určite pousmiali. Táto pieseň včera dostala do varu a ľudského víru všetkých prítomných. Všetci milovníci hudby a života tam tancovali v jednom kotli pod taktovkou samotného speváka Georgija Alexandrowitscha Makazaria, ktorý ich v tomto dirigoval. Malú ukážku si môžete pozrieť tu:

Russkaja – Psycho Traktor (Colours of Ostrava 2013)

httpv://www.youtube.com/watch?v=TOblbyZB9_Y

Medzi osobné vrcholy festivalu zaraďujem koncert izraelského speváka Asafa Avidana. V odporúčanom príspevku som spomínala, že o ňom hovoria ako o Janis Joplin. Od včera to budem o ňom tvrdiť aj ja. Ak ste v živote nemali možnosť zažiť Janis Joplin naživo, stále je tu nádej. Koncert tohto folk rockového pesničkára vás prenesie do minulosti. A minulosť bude prenesená do vás.

Mnoho ľudí (v prevahe mužov) bolo nemilo prekvapených, keď sa dozvedeli, že autorom piesne One Day je muž. Mnoho žien bolo milo prekvapených, keď sa dozvedeli, že tento singel spieva muž. Atraktívny muž. Celý jeho koncert sa niesol vo veľmi príjemnej a sentimentálnej nálade. Milo sentimentálnej nálade. Pri takej, keď spomínate na hrejivé životné situácie a túžite, aby sa stali opäť. Jeho plačlivým a nariekavým hlasom akoby s vami súcítil. Jeho vystúpenie bolo v našich končinách označované ako jedna z udalostí roku 2013. Musím len súhlasiť.

Melanchólia, sentiment, Damien Rice

Odretá gitara, otrhaná košeľa. Balady, melanchólia, výčitky, úprimnosť, neistota. Damien Rice. Írsky pesničkár vyšiel na pódium s trochu zanedbaným vzhľadom, ale všetky tieto drobnosti zakryl svojou charizmou hneď po začatí koncertu. Vidno, že spevák nie je so svetom showbiznisu ani trochu spätý, aj keď je uznávaný všade. Na prvom mieste je uňho hudba. Bezhraničná sloboda. Neobmedzenosť.

Pri jeho koncerte som spozorovala pár žien plakať. Opäť na jednom z koncertov vyhral sentiment. Zo svojho reportoára nevynechal známe skladby. Nečakaný moment nastal, keď spevákovi na pódium priniesli stôl s dvoma stoličkami, fľašu vína a popolník. Z davu si vytiahol jednu z prítomných žien, no trval na tom, aby mala priateľa. Otvoril fľašu vína, za dúšok nalial do pohárov a ponúkol prítomnú dámu.

Prekvapená fanúšička sa stala účastníčkou príbehu známeho pesničkára. Rozhovoril sa o tom, ako raz stretol ženu rovnako skrývajúcou sa pred dažďom. Keďže spolu čakali na spoj, pozval ju na víno. Po niekoľkých pohároch a spoločného čakania vysvitlo, že dotyčná nečakala na autobus, ale na svojho priateľa. Príbeh následne vyústil do piesne. Fanúšička z davu mala teda šťastie, veď koľkokrát máme možnosť vypiť si červené vínko s takým interpretom ako Damien Rice.

Fenomenálny záver

Vlnu elektronickej hudby so sebou priniesol jeden z najvýznamnejších svetových tvorcov tohto žánru, Bonobo. Jemná elektronika, pestrá paleta farieb, inštrumentálne pasáže prelínané príjemným hlasom prítomnej speváčky. Bass doslova prechádzal všetkými fanúšikmi. Hlasná hudba nedala priestor vlastným myšlienkam a dovolil nám len unášať sa v rytme jeho hudby.

O fenomenálny záver druhého dňa festivalu sa postaral francúzsky spevák Woodkid, ktorý prišiel predstaviť svoj album Golden Age. Vlastným menom Yoann Lemoine mal za ostatné dni na svojom koncerte najviac fanúšikov. Fanfáry, tajomstvo, intimita, hypnotický hlas. Do tmy zahalené pódium so silnými bodovými svetlami bičujúcimi dav bolo hypnotické a celá atmosféra tak pôsobila záhadne. Woodkid je tiež známy ako tvorca vizuálne sugestívnych videoklipov pre Lanu Del Rey či Katy Perry. Skrátka multitalentovaný človek.

Dnešný deň so sebou prináša koncerty interpretov Wanastowi Vjecy, The Knife a vrchol programu sa bude niesť v podobe koncertu The XX. Smutná správa prišla pre fanúšikov skupiny Skip The Use. Ich koncert sa totiž zo zdravotných dôvodov speváka Mata Bastarda neuskutoční. Program bude nahradený koncertom Movits!

Text: Katarína Gočová    Foto a video: Zdenko Hanout