Novarock nie je len festival, Novarock je hudobný sviatok !

Pamätáte sa na časy, keď ste si steny oblepovali plagátmi z časopisov propagujúcich rock, metal či punk rock? Zrazu sa vám naskytol pohľad, kde sa vedľa seba objavili legendárni KISS, divokí Rammstein či gotickí metalisti z Within Temptation. Povzdychli ste si a povedali: Kiežby sa mi niekedy naskytla možnosť.. a sen sa stáva realitou. Už tento víkend sa len štyridsať kilometrov od Bratislavy odohraje tradičná rocková smršť nesúca názov NOVAROCK.

Rockovoznalým obyvateľom našej zeme netreba pripomínať, čo to predstavuje, zúčastniť sa tejto veľkolepej udalosti. Ak sa ale aj tak pýtate, čo to znamená, odpoveď je jednoduchá: vietor vo vlasoch, prach pod nohami, nové priateľstvá, nečakané zážitky a hlavne tri dni neutíchajúcej hudby v podobe najznámejších interpretov.

*Pozvánka na 9. ročník*

Rammstein je torta, KISS čerešničkou na nej

Ak ste si pozreli pozvánku a nakoplo vás to, neváhajte. Unudenú dovolenku pri mori si prežil každý z nás. Vylihovanie pri mori, pocit spálenej kože, jadranská hudba, tisícročné pamiatky. Ak tam vydržali stáť tak dlho, budú tam stáť aj naďalej. Na druhej strane line-up NovaRocku je premenlivý a každý rok sa mení. Každým ročníkom tam prežijete niečo nové a  neopakovateľné.

Tentokrát to nebude iné. Headlineri sú jasní. Rammstein, Kings Of Leon, Thirty Seconds To Mars, Korn, Volbeat, Within Temptation, Him a mnohí iní. Program bude okorenený popraškom hudby reggae, ktorú medzi ľudí pritiahne známy Gentleman. Dôchodcami a zároveň najžiarivejšou hviezdou medzi účinkujúcimi bude kapela KISS, ktorá odštartovala svoju kariéru v roku 1973.

Dôležité je načasovanie

Počas minulých ročníkov sa na rakúskych pódiách vystriedali najväčšie hviezdy rockového neba. Do histórie sa zapísali skupiny ako Metallica, System Of A Down, Marylin Manson, Guns N´ Roses, Motӧrhead, Pearl Jam, Linkin Park, Rage Against the Machine či Sex Pistols. V poradí deviaty ročník bude rovnako výnimočný. O jedinečný program je od 14. – 16. júna postarané. Stačí si zvoliť smer, ktorým sa vydať. Tým správnym je Pannonia Fields II pri mestečku Nickelsdorf.

Užitočná informácia: dva hlavné stage (Red Stage, Blue Stage) sú od seba vzdialené zhruba 15 minút klasickej chôdze a hostia tie najväčšie lákadlá festivalu. Počas presúvania z jedného pódia na druhé preto počítajte s týmto časovým detailom. Nezabúdajte tiež, že v nočných hodinách, teda v čase vystúpenia headlinerov nastane sťahovanie národov, konkrétne niekoľkotisícového davu.

Žiadna spúšť po smršti

Skúsenosti z minulého ročníka: Pri vstupe na festival návštevníci obdržali igelitové vrece a zaplatili úhradu vo výške 5 eur. Depozit bol vrátený v prípade, že vrece bolo aspoň do polovice plné (rozumej, upraceš po sebe v stanovom mestečku). Šikovný krok ako motivovať ľudí a udržať prostredie čisté. Rovnako to bolo aj s pohármi od piva. Cena piva v areáli festivalu bola 5,50 € (4,50 € za pivo + 1 € za pohár). V tomto majú naši západní susedia poriadok tiež. Poplatok za pohár bol taktiež vrátený po jeho vrátení.

Vstupenky na tento festival sa predávajú v sieti Eventim. Klasická permanentka stojí  v súčasnosti 143 eur. VIP permanentky boli v predaji za 228 eur, v súčasnosti sú však vypredané. K dispozícii sú aj lístky s parkovaním pre karavan. Klasická premanentka s parkovaním pre karavan stojí 218,40 eur, VIP permanentka s parkovaním pre karavan vás výjde na 298,50 eur. Denná kapacita festivalu je, rovnako ako vlani, 55-tisíc ľudí.

Čo sa dopravy týka, najjednoduchšia je voľba cestovať autom alebo vlakom. Ten chodieva pravidelne každé dve hodiny zo stanice Bratislava – Petržalka do stanice Parndorf. Odtiaľ si buď prestúpite na osobák do Nickelsdorfu alebo sa tam odveziete kyvadlovou dopravou. Tá bude premávať z okolitých obcí vrátane spomínaného Parndorfu či Neusiedl am See.

Foto: Katarína Gočová

V prípade, že máte záujem zažiť menšie dobrodružstvo, spojte sa s ďalšími návštevníkmi NovaRocku na fanúšikovskej stránke https://www.facebook.com/novarock.sk?fref=ts, ktorí majú v aute, dodávke či mikrobuse voľné miesta. Spojíte príjemné s užitočným, spoznáte nových priateľov a prežijete jedinečný zážitok !

Viva musica, viva NovaRock 2013 !

Text: Katarína Gočová
Foto: novarock.at, Katarína Gočová

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.