Peter Lipa: Speváci sú dôležití, lebo komunikujú aj slovami, nielen abstraktnými tónmi

„Jazz je predovšetkým inštrumentálna hudba, ale musím povedať, že pre organizátorov festivalu a pre ľudí, ktorí majú záujem o širšie publikum, sú speváci dosť dôležití, pretože komunikujú aj slovami, nielen abstraktnými tónmi,“hovorí Peter Lipa, jeden zo spoluorganizátorov Bratislavských jazzových dní.

S orientálnou príchuťou Turecka 

V poradí už 38. ročník najväčšieho slovenského jazzového sviatku bude na svojich scénach niesť svetoznáme mená. Jedným z headlinerov bude talianska spevácka hviezda Mario Biondi, ktorý vystúpi spolu s The Italian Jazz Players. „Mário Biondi je európsky spevák dokonca sicílsky. Človek by nepovedal, že na Sicílii sa hrá tiež jazz a vidíte, že sa hrá,“ s úsmevom dodáva Lipa. Souljazzový spevák Biondi začínal ako predskokan na koncertoch Raya Charlesa a počas svojej kariéry spolupracoval s hviezdami ako Chaka Khan, Burt Bacharach či skupinou Incognito.

Ženy budú mať svoje zastúpenie v podobe americkej jazzovej speváčky Dianne Reeves. „Dianne Reeves je hviezda prvej veľkosti. Je to jedna z najlepších speváčok. Sme radi, že niekto s takýmto menom, s takýmto backgroundom, s takýmito skúsenosťami môže na Bratislavských jazzových dňoch vystúpiť,“ nadchýna sa spoluorganizátor. Dianne je jediná interpretka, ktorá bola ocenená cenou Grammy tri roky po sebe. Spolupracovala s množstvom eminentných umelcov ako George Duke, Wynton Marsalis či Nicolas Payton.

Ďalšou hviezdou bude nemecký trúbkar Till Brӧnner. Keďže koncert Dianne Reeves bude komornejší, rozhodli sa organizátori dať ho do programu po nej. „V posledných rokoch sa Till Brӧnner sa identifikoval ako vynikajúci muzikant, zaujímavý spevák a zaujímavý človek, ktorý šíri meno jazzu v Nemecku,“ vysvetľuje prešovský jazzman. Till Brӧnner je fenomenálny trúbkar a skvelý spevák, ktorý nedomieta iné aktivity. Okrem talkshow, kde propagoval jazz prostredníctvom rôznych umelcov, bol vlani porotcom v nemeckej verzii X-Factor.

„Po prvý raz v histórii tu máme hosťa z Turecka, speváčku Elif Caglar. Jej vystúpenie vzniklo na základe toho, že nám v jeden deň zavolali z tureckej ambasády a povedali nám, že my máme Bratislavské jazzové dni a oni majú jednu dobrú umelkyňu a chceli by ju u nás prezentovať. Radi sme túto ponuku prijali. Dokonca, Elif Caglar bude mať koncert aj v Košiciach,“ uvádza Peter Lipa a dodáva: „Keď nám poslali jej CD, vypočuli sme si ho a zistili, že ´pozor, to nie je len hocijaká speváčka´, ale podľa mňa je to hviezda. Jedna z dôležitých hviezd Bratislavských jazzových dní.“

 Tento známy hudobný sviatok uzatvorí americká formácia Kool & The Gang. Jazzfunková skupina má popularitu na celom svete už niekoľko desaťročí. V 90-tych rokoch sa stali „najsamplovanejšou“ kapelou sveta. Na konte má viac ako 70 miliónov predaných nosičov, desiatky svetových hitov a 31 platinových albumov.

Slovensko bude mať svoje zastúpenie v zoskúpení Lucia Lužinská a Boris Čellár Quintessence. „Lucia Lužinská je speváčka, ktorá začala zo správneho konca, a to tak, že išla študovať do rakúskeho Grazu. Vyštudovala tam akadémiu, takže to je jediná školená jazzová speváčka, ktorá na Slovensku pôsobí,“ nevynecháva Lipa slovenských interpretov. Spolu s manželom Borisom Čellárom prinášajú hudbu v príjemnej forme. Svedčia o tom aj tri úspešné albumy. Borisov obdiv k jazzovej tradícii a Luciina záľuba v hudobných experimentoch privideli dvojicu k projektu, ktorý spája oba tieto pohľady. Vznikol mix swingu s groovovými podkladmi súčasnosti v smoothjazzovej nálade.

Kto sa stane mladým talentom nadácie SPP? 

Tento tok sa na vedľajšom pódiu predstavia finalisti súťaže Pódium mladých talentov nadácie SPP. Víťazná kapela otvorí brány Bratislavských jazzových dní v nasledujúcom ročníku. Vo finále sa stretlo šesť formácií – bratislavská skupina Bloom, senická kapela Fridge Aside, inštrumetnálne trio z Prešova INSIDE Group, mladý hudobník z Trenčína Jerguš Oravec, multižánrová slovenská skupina La3nocubano a jazzová formácia Martin Uherek Quartet. Hlasovnie trvá do 25. októbra 2012 do 12:00. Víťaz sa určí na základe výsledkov v ankete na sme.sk (http://kultura.sme.sk/c/6538656/kto-bude-talentom-jazzovych-dni.html pozn. redaktora) a na základe hlasovania divákov na festivale.

Text: Katarína Gočová
Foto: Bratislavské jazzové dni
Foto – Peter Lipa, Lucia Lužinská: Zdenko Hanout