The Subways: Bratislava – We Love You !

Odkázala anglická skupina po tom, čo v piatkový večer vypustila v našej metropole hudobnú energickú bombu. Jej sila otriasla základom všetkých fanúšikov s neuveriteľnou zotrvačnosťou. Do varu dostával spevák Billy Lunn, ktorému slovenčina nebola cudzia. Preplneným MMC sa ozývalo: “Skáčte, tlieskajte!”

Zoznámte sa, toto je Money & Celebrity

The Subways k nám zavítali predstaviť nový, v poradí už tretí album, Money & Celebrity, vydaný v polovici septembra. Zoznamka to bola veru  divoká. Peklo sa rozpútalo v prvých sekundách, keď Billy s tradičným zložením – charizmatickou basáčkou Charlotte Cooper a Joshom Morganom za bicími odpálili song Oh, Yeah.

Neutíchajúca eufória pokračuje ďalej. Briti provokujú svojou živelnosťou a preplnenou halou sa ozývajú rytmické tóny druhého songu z rovnomenného albumu Young For Eternity. Dav nezaostáva ani pri nasledujúcej piesni. Obsession pochádzajúci z nosiča All Or Nothing, za ním nasledovný Alright  a song Mary nachvíľu obmäkčí publikum, aby sa mohli dotknúť čerstvého hudobného materiálu z nového albumu.

Rockom sálajúce ovzdušie prenikalo medzi rozvášnený dav piesňou We Don´t Need Money To Have A Good Time. Prvý prezenčný singel vyšiel na výslnenie a energickými ováciami bol vsiaknutý do horúcej krvi nadšených fanúšikov. Druhým, a to Pop Death hladili po duši a dávali priestor na načerpanie síl ďalej vyvádzať. Známa Shake, Shake opäť privítala atmosféru hodnú tvrdšieho rytmického rocku a nespútaného tanca.

Pokiaľ prišli na rad ďalšie z predstavovaných piesní najnovšieho albumu, provokovala ďalší z hitov, a to I wanna To Hear You Have Got To Say s príjemnými vokálmi sympatickej Charlotte.

Buď moja.. Rock&Roll Queen

Pieseň, na ktorej si spevák Lunn precvičil zdatnosť v našom materinskom jazyku bola jedna z najpopulárnejších songov formácie z Britských ostrovov, Rock & Roll Queen. Dav šalie a neudržateľný kotol zo zmesi ľudí je neovládateľlný. Zastaviť ho je nemožné, preto ako ďalšia z alternatív na udržanie kontroly prichádza čerstvý singel Celebrity a Kiss Kiss Bang Bag z najnovšieho albumu.

Rocková smršť dochádza do cieľa. Záverečné seánsy sprevádzajú známe With You a Turnaround. Aký by to bol však koncert bez čerešničky na torte? Koniec jedinečného hudobného večera sa nesie v predstavení ďalších zo singlov Friday či It´s Party.

Koncert jednej z najúspešnejších rockových kapiel, The Subways, to nie je len paleta piesní zmixovaná v hodinovom hudobnom sete. Nie je len “jedno z povinne odohraných predstavení”. Je to puto vytvárajúce sa medzi hudobníkmi a fanúšikmi pri ujedaní si z gurmánskeho muzikantského koláča. Nepoznaný strach byť súčasťou publika nesúc sa na rukách očarených fanúšikov či nebojácne odvážne výskoky speváka do rozvášneného davu. Jednou vetou - The Subways prišli, vypredali, zabili bez akejkoľvek výčitky či potrebného alibi. The Subways opäť zažiarili.

Celú galériu fotografií Petra Klappera z pražskéko koncertu The Subways, nájdete na: http://petrklapper.com/Events/111030-THE-SUBWAYS/

-oan- foto: Petr Klapper