Music4U do pozornosti dáva: Do „džezákov“ už len pár dní ostáva

Príjemné festivalové leto odišlo spolu s horúcim slnkom, aby mohli prísť chladné večery nesúce sa na hrejivých jazzových vlnách. Už tento víkend sa uskutoční tridsiaty siedmy ročník jedinečného hudobného podujatia. Blížia sa Bratislavské jazzové dni Slovenská Sporiteľňa.

Grazyna Auguscik & Bester Quarter

Prvý hudobný večer odštartuje vystúpením Grazyny Auguscik. Poľská speváčka a skladateľka je prvou dámou world music jazzu. Jej šýl nespadá pod tradičné definície jazzu. Repertoár sa skladá z neobyvklých  interpretovaných štandardov a z vlastných kompozícií. Na bratislavských džezákoch vystúpi s krakowskou skupinou Bester Quarter.

Grazyna Auguscik - Modlitwa

[youtube]HkyRZDSatzU[/youtube]

Raúl Midón Trio

Spevák a gitarista z Nového Mexika využíva štýl kombinácie jazzu, bluesu, soulu a funku. Hovorí sa o ňom ako o Stevovi Wonderovi 21. storočia,  a to nielen preto, že je od narodenia slepý. Je vynikajúcim gitaristom a ostatné hudobé nástroje nahrádza hlasom. Svoju spevácku kariéru odštartoval ako vokalista popredných hviezd Julia Iglesiasa či Shakiry.

Raúl Midón Trio – State Of Mind

[youtube]zzaClXAt3aY[/youtube]

 Chucho Valdés & The Afro-Cuban Messengers

Kubánsky pianista, skladateľ a kapelník ma na svojom konte šesť cien Grammy. Za posledný album Chucho´s Steps bol dokonca nominovaný šestnásťkrát. Ako tridsaťročný založil legendu latino – jazzu, skupinu Irakere. Je synom slávneho pianistu Beba Valdesa. Najlepšieho kubánskeho pianistu všetkých čias si budete môcť vychutnať ako čerešničku na torte prvého večera.

Chucho Valdes & The Afro-Cuban Massengers - Danzon

[youtube]htUtBA74M6Q[/youtube]

Harold López Nussa Trio

Mladý Havančan zdedil najväčšie bohatsvtom, a to hudobný talent. Je synom bubeníka Ruya López-Nussu a synovcom slávneho pianistu Ernana López-Nussu. Väčšinu svojho života sa Harold venoval klasickej hudbe, život mu zmenila až výhra klavírnej súťaže festivalu Montreaux Jazz pred šiestimi rokmi. Koncertuje s najlepšími hudobníkmi svojej generácie. V sobotu ho uvidíme s Felipem Cabrerom (kontrabas) a Ruyom Adrianom López Nussom (bicie).

Harold López-Nussa Trio - Jazzmix

[youtube]3liZp5QdBSg[/youtube]

Curtis Stigers

Americký spevák a saxofonista je hviezdou veľkých európskych  jazzových festivalov. Curtis prechádza jazzom, popom, soulom a rockom tak ľahko, akoby medzi nimi neexistovala hranica. Bol špeciálnym hosťom na koncertoch umelcov ako Elton John, Eric Clapton, Prince, Rod Stewart či Joe Cocker. Charizmatického hudobníka si budete môcť vypočuť už v sobotu večer.

Curtis Stingers – You´re all that matters to me

[youtube]h_kgytAyYWM[/youtube]

 Nicholas Payton Quintet

Posledným sobotňajším účinkujúcim bude nový Louis Armstrong – Nicolas Payton. Pochádza z jazzovej rodiny a trúbku chytil do rúk už ako štvorročný.  Nástroj ovláda tak elegantne, citlivo a dokonale, že v roku 1998 získal cenu Grammy za "sólo" v piesni Stardust v spoločnom albume s hviezdou Docom Cheathamom. Na bratislavských jazzakoch mal vystúpiť už pred šiestimi rokmi, prekážkou sa však stal hurikán Katrina.

Nicholas Payton Quintet – At Last Goodbye

[youtube]745TJ1lUATE[/youtube]

 Randy Brecker & AMC Trio

Americký hráč na trúbku a flugelhorn patrí medzi americkú umeleckú špičku. Začínal ako člen zostavy Blood, Sweat & Tears. Dlhé roky pôsobil v kapele The Brecker Brothers, ktorú založil s rovnako známym bratom Michaelom Breckerom. Na hudobnú cenu Grammy boli so svojim bratom nominovani sedemkrát.

Randy Brecker – Round Midnight

[youtube]kx5OwYNtWkY[/youtube]

Robert Glasper Experiment

Americký pianista a skladateľ je čerstvou hviezdou amerického jazzu. Debutoval pred siedmimi rokmi a pod jeho album sa podpísali hviezdy ako Terence Blanchard či Christian McBride. Svoj aktuálny album „Double Booked“ je klenotom aktuálneho katalógu značky Blue Note.

Robert Glasper Experiment – All Matter

[youtube]Iz274hVNj48[/youtube]

Earth, Wind & Fire Experience feat. Al McKay

Allstar funková skupina točiaca sa okolo gitaristu Ala McKaya uzatvorí tridsiaty siedmy ročník Bratislavských jazzových dní. Skupina je definovaná ako muzikanstky inovatívna a pestrá. Hudba je inšpirovana africkou aj latinskoamerickou hudbou, funkom r´n´b, soulom discom či popom. Charakteristickými prvkami je výrazná dýchacia sekcia, africky klavír kalimba a súhra vokálov spevákov.

Earth, Wind & Fire Experience – September

[youtube]nfLEc09tTjI[/youtube]

Medzi účinkujúcimi budú mať svoje zastúpenie aj slovenskí hudobníci. Nebude chýbať Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band či The Illusions trio feat. Tatiana Hicová. Pódium mladých talentov nadácie SPP predstaví mladé jazzové talenty. Počuť budete môcť No Folder, Fanfán Tulipán, Michal Balla Trio, Vandu, Jazz Plays Europe Laboratory či Paula Zaunera Quartet.

Bratislavské jazzové dni sa uskutočnia už tento víkend v Inchebe Expoaréne.

Spracovala: Katarína Gočová

Prezenčná foto: Zdenko Hanout

video: youtube.com