Vzácne historické čelo je zachránené, na festivale Konvergencie ho ukážu

Od 18.septembra sa bude Bratislavou niesť komorná hudba, pretože práve vtedy začne 12. ročník festivalu Konvergencie. Otvárací koncert Cello Colosseum / Gregoriana premiestnili organizátori do veľkolepého priestoru Dómu sv. Martina. Nie je to náhoda, ako hovorí riaditeľ medzinárodného festivalu, Jozef Lupták.

„Samozrejme, Dóm je veľkolepý priestor. Veľmi sa mi páči a to aj najmä preto, že je ústredným priestorom celej Bratislavy. My sme vždy ako keby oscilovali medzi sakrálnym priestorom a modernou architektúrou a mali sme koncerty u Jezuitov, v Klariskách, v Evanjelickom chráme. Predstavitelia Dómu nám sami ponúkli, či by sme nechceli spraviť koncert aj na budúci rok, aj na ten ďalší.“

 

Dóm sv. Martina ešte umocní silnú emóciu, ktorú v sebe má spojenie ôsmich violončelistov Cello Collosseum a 12 spevákov zo súboru Gregoriana. Ide naozaj o jedinečné spojenie.

„Je to netradičná zostava, ktorá nefunguje stále. Počuť 8 violončelistov, alebo vlastne väčší počet violončelistov je zaujímavosť sama o sebe, pretože väčšinou sú sláčikové orchestre kombinované medzi huslami, violou, violončelom a kontrabasom, aby sa tam doplnili hlasy od vysokého až po nízky. No violončelo ako keby stelesňuje obraz ľudského hlasu, pretože má ako keby všetky tie hlasy jedného speváckeho zboru v sebe.“

Na otváracom koncerte Konvergencií zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha, Rodiona Ščedrina i Jevgenija Iršaia a zaznie tam po prvýkrát na Slovensku aj zvuk vzácneho historického čela z roku 1842, ktoré sa riaditeľovi festivalu podarilo zachrániť.

„Ten nástroj sa opravil v hodine dvanástej. Bol tam červotoč, 31 prasklín, ktorých oprava trvala 9 mesiacov. Je to všetko hodinárska práca, veľmi pomalá. Nástroj sa vzkriesil k životu. Nevyzeral, že je až v takom zlom stave. To sa ukázalo, až keď sa nástroj otvoril.“

V neopravenej podobe by historické čelo vydržalo hrať ešte asi 5-7 rokov, po dôkladných opravách sa na festivale Konvergencie objaví na oveľa väčšom počte ročníkov.

Lístky sú v predaji v sieťach Ticketstream a Eventim

Viac informácií na www.konvergencie.sk

Informácie pre Music4u.sk poskytla Maca Schmidtova, PR manažérka festivalu

Foto: Zdenko Hanout

Read Previous

Hudobno – literárne turné Slová a Hudba 2011 – Robert Pospiš/Martin Sillay – Diana Mašlejová

Read Next

Photek a Kryptic Minds už túto sobotu v Bratislave!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.