Sobotňajšia párty so Sealom alebo ako oživiť Viedenskú štátnu operu

V sobotu pri koncerte anglického speváka Seal tancovala aj inokedy konvenčná opera. Seal odspieval takmer všetky jeho známe piesne a vyzval divákov k viedenskému valčíku. Koncert plný romantiky, veľmi dobrej atmosféry a prenikajúcich tónov pod kožu sa skončil spoločným vyznaním pre rakúske hlavné mesto slovami „Oh Vienna, bring it on“.

Zhruba o 19:30 sa so skladbou „If I´m any closer“ otvoril sobotňajší hudobný zážitok. Seal prišiel na pódium vo veľmi dobrej nálade. Viedenská štátna opera nie je veľmi vhodná na popové koncerty. Pre tento koncert si však lepšie miesto vybrať nemohol. Samozrejme, že hudba bola prispôsobená priestorom, tzn. že sa nepoužívali silné zvukové efekty ako sme zvyknutí z veľkých koncertov. Aj samotnému spevákovi prišlo zvláštne, že všetci pri prvej pesničke sedeli a iba načúvali pozorne každému tónu.

Po prvej skladbe prehovoril Seal pár slov. Spomenul aj to, že rád uvíta, ak budeme aj tancovať, skákať a spievať. Pri druhej skladbe „Loaded“ sa teda celá sála, vrátane divákov v lóžach, postavila a všetci začali tlieskať, tancovať a spievať. Seal ešte viac ožil a motivoval celú operu, aby spolu s ním prežila veľkú párty. Pri tretej skladbe  „The Beginning“ už stáli aj tí, ktorí sa na začiatku trochu hanbili. Čiže aj tá najstaršia generácia a dokonca aj média si minimálne podupkávali do rytmu a spievali: ,,Music takes you round and round, Hold on to the love“.

Seal mal v rukách celé pódium. Nemal problém vyskočiť na reproduktory, aby bol bližšie k divákom v lóžach. Spevák je známy tým, že aj na pódiu nezabudne spomenúť jeho milovanú ženu Heidi Klum. Tomu nebolo inak ani tentokrát. Nemeckým jazykom sa zdôveroval, ako mu je ľúto, že tam Heidi nie je spou s ním, a ako veľmi  mu chýba. Na jej počesť nezabudol zahrať na gitare skladbu „Secret“. Tesne pod pódiom sedeli jeho rodinní príbuzní.

Úplným vrcholom koncertu bola skladba „Kiss from a Rose“. Seal vyzval divákov k tancu. Vraj je málo popových pesničiek, na ktoré sa dá tancovať pomalý viedenský valčík. Všetky páriky aj „ne-páriky“ sa v opere objali a začali tancovať na túto krásnu romantickú skladbu. Zo zadu bol pohľad na celé toto divadlo jednoducho úchvatný. Všetci sa dojato usmievali, bozkávali alebo len tíško objímali a vychutnávali tento jedinečný moment (úryvok si máte možnosť pozrieť vo videu nižšie, pozn. red.).

Seal bol počas celého koncertu veľmi zábavný. Hlasovo dal zo seba maximum a celý čas nás zahŕňal do koncertného programu. Vyzval nás spievať spolu s ním, nechal nás spievať refrén, alebo sme spolu s ním mávali rukami. Zaznelo aj pár coverov, a to „I can´t stand the rain“ alebo so Soul Medley „Come on take me“. Došlo aj k situácii, že podal mikrofón jednému pánovi v prvom rade a nechal ho zaspievať pár slov. Jednej pani natáčajúcej si tento koncert na malý foťáčik sa sústredil Seal celú pozornosť počas jednej z piesní do jej malého objektívu. Koncert sa ukončil skladbami „Amazing“ , „Secret“ , „Silence“ a „Bring it on“. Ľudia mali ohromnú náladu, a to sa vidí na Viedenských koncertoch málokedy, už vôbec nie v Opere.

Setlist

If I´m any closer

Loaded

The Beginning

Killer

Man´s World

Weight of my mistakes

I can´t stand the rain

Soul Medley

Love´s Divine

Way I lie

My Vision

Right Life

Dreaming of Metaphors

Kiss from a Rose

---Re-Intro----

Amazing

Secret

Silence

Bring it on

Seal - Kiss From Roses (Viedeň)

[youtube]5usy-TblQDA[/youtube]

Seal - Loaded (Viedeň)

[youtube]vPIatHulMZk[/youtube]

Viac fotografií na stránke: http://hanout.eu/2011/07/04/seal-jazz-fest-wien-2011/

Text: Katarína Mutkovičová

Foto: Zdenko Hanout