Viedenské jazzové dni už zanedlho vo Viedni! (časť 1.)

Už za menej ako mesiac sa na území Viedne uskutoční ďalší ročník Jaz Fest Wien 2011. Čas plný jazzových zvukov nastane 15. júna a bude pokračovať svojím programom až do 17. júla 2011. Hneď na začiatku sa nám predtaví v Austria Center Vienna speváčka Marianne Faithfull a mladý kanadský jazzový muzikant Matt Dusk. koncert bude odohraný pod záštitou Organizácie spojených národov pre ženy, ktorá udržiava štít nad všetkými ženami a deťmi v núdzi.

[youtube]bVRCX6biHfY[/youtube]

Už 23. júna bude festival pokračovať koncertom divy menom Cesaria Evora, ktorá je známa svojím sociálnym cítením a predstaví nám piesne plné smútku, utrpenia, ale aj nádeje. Túto horkosladkú melanchóliu budete môcť počuť v jeden večer vo viedenskom Konzerthauz.

[youtube]Ho-R7W9O20I[/youtube]

Milovníci pravej gitarovej hudby si prídu na svoje 1. júla 2011 vo Vienna State Opera pri koncertoch takých hudobníkov ako sú Al Di Meola a Earl Klugh. Prvý zo spomínaných, narodený v roku 1954, začal svoje jazzové skúsenosti tvoriť, keď prvýkrát započul hrať Chicka Coreu v skupeni Milesa Davisa. Keď mal 19 začal s Chickom Coreom hrať a rok za stal regulárnym členom Corea-ovej legendárnej skupiny Returns to Forever. Ovplyvnili ho muzikanti ako John Coltrane a Tal Farlow.

[youtube]E7Bc3T8_Vi4[/youtube]

Muzikant, ktorý je v hudobnej oblasti už cez 50 rokov a na svedomí má niekoľko skvelých bluesových albumov Dr. John & Band a mladí Trombone Shorty New Orleans Avenue zahrajú vo Viedni 7. júla 2011. Títo hudobníci boli zapojení do niekoľkých humanitárnych akcii pri záplavách v roku 2005, ktoré v New Orleans zapríčinil hurikán Katrina. Aj napriek tejto katastrofe, ktorú naštastie v zdraví prežili nám predvedú zmes výdatného funky, soul, blues a jazz.

[youtube]OqI-Th4xWo8[/youtube]

V tejto prvej časti predstavenia programu tohtoročných jazzových dní vo Viedni vám chceme dať do pozornosti aj open-air koncert Sergia Mendesa, Bahama Soul Club a Da Cruz, ktorý si môžete vychutnať 2. júla 2011 od 16. hod vo Fernwärme Wien Spittelau.

[youtube]wrAU18x6Dwc[/youtube]

Text: Zdenko Hanout, Foto: Viennajazz.org, Video: Youtube.com