Lil´Phil: Miňa Kereša mám veľmi rád … je mi ako „biely brat“

Phil Mungiele, známy ako Lil´Phil, je tanečníkom a choreografom svetového mena. Spolupodieľal sa na videoklipoch a tanečných choreografiách interpretov ako Justin Timberlake, Usher, Mariah Carey či Backstreet Boys. Našu krajinu navštevuje v posledných rokoch častejšie. Čo tohto sympatického Belgičana  k Slovensku opäť púta? Jedným z dôvodov bolo pokračovanie hip-hopového muzikálu Príbeh ulice.

Aký je tvoj vzťah k slovenskému publiku?

Myslím si, že dosť dobrý. V minulosti som pracoval na Príbehu ulice 1, robil som niekoľko tanečných  workshopov, tiež som sa stretával s dievčatami. (smiech) Vyzeralo tak to, že je im so mnou dobre, takže .. áno, mám dobrý vzťah k slovenskému publiku.

K slovenskému publiku alebo slovenským dievčatám?

K obidvom. (smiech)

Narodil si sa v Belgicku, no často lietavaš do Talianska. Čo tam robíš?

V podstate som tam tancoval pre nemenovanú fitness značku. Urobil som tam niekoľko tanečných workshopov a neskôr ma zavolali do televíznej show, niečo podobné ako Big Brother, ale tanečného typu. Takže som bol choreografom a porotcom zároveň. Keď si v Taliansku v televízii, ideš od jednej veci k druhej.

Máš radšej slovenské alebo talianske dievčatá?

Je to rôzne. Talianske dievčatá sa hrajú na “my nerobíme toto, my nerobíme tamto”. Hrajú sa na anjelov, no nie sú také. Slovenské dievčatá sú myslím viac otvorené, s nadhľadom a idú si za svojim.

Počas svojho života si spolupracoval s hviezdami ako je Mariah Carey či Justin Timberlake. Teraz si sa vrátil z turné s Usherom. Prečo si sa rozhodol pre Slovensko?

Skrátka som sem prišiel kvôli Miňovi Kerešovi a Johnymu Perfectovi. Stretol som ich približne pred piatimi rokmi, keď mi dali možnosť urobiť pár tanečných workshopov s mojím najlepším priateľom Eddiem Moralesom. Miňa mám veľmi rád… je mi ako „biely brat“. Príjemná osobnosť, skvelý chlap s vynikajúcimi nápadmi. Keď spomenul prvú časť Príbehu ulice, povedal som mu “Dovoľ mi pomôcť“. Súhlasil a ponúkol mi v ňom aj tancovať. Rozhodol som sa pre Slovensko, lebo aj keď som z Belgicka, kde je veľa tanečníkov, nič sa tam nedeje. Mám  rád výzvy a nové  veci. Robiť muzikál na Slovensku, kde nerozumiem jazyku je pre mňa výzva. Všetci sa smejú, rozumejú, čo sa deje, len ja nerozumiem ničomu. Keď mám hrať a vidím, že sa všetci, smejú, tak sa smejem aj ja. Ale nerozumiem ničomu, len hrám svoju hereckú rolu. Bol som od začiatku súčasťou Príbehu ulice, kedy ľudia veľmi neverili, že hip-hopová muzika može osloviť Slovensko. Ono to ale fungovalo a nejaký čas bol jednotkou. Je to pre mňa čest. Preto som na Slovensku rád, a preto som sa rozhodol tu pracovať. Pre novú výzvu. A jednoducho byť s Miňom, lebo rád pracujem s najlepšími.

Veselá afterparty premiéry Príbehu ulice2: Lil Phil s Miňom Kerešom (vstrede), režisérom Nikitom Slovákom (vľavo) a tanečníkom Danom Antálkom (vpravo)

Čo hovoríš na druhý diel a ako sa ti spolupracuje s našími tanečníkmi?

V skutočnosti som mal v druhej časti viac tancovať aj choreografovať. Bol som ale poctený zúčastniť sa turné s Usherom, takže som nemal šancu dostať sa na Slovensko skôr. Netancujem tak veľa, ako v jednotke. Teraz mám 4-5 choreografií. Chalani sú skvelí, napr. Dano (Dano Antálek z The Pastels, pozn.red.). Je mladý a robí skvelé choreografie. Minule som bol skôr ako „boss“ a teraz tancujem ako ostatní. Takže sa pozerám, ako Dano s Miňom pracujú a ja “oddychujem”. Nerobím tu teraz toho tak veľa.

Lil´Phil s tanečníkom Danom Antálkom po úspešnej premiére Príbehu ulice 2

Nemal si teda veľa času naučiť sa všetko. Musíš mať  veľmi dobrú pamäť na pohyby a kroky…

Vec sa má tak, že pamäť na to mám. Dano, Miňo a ja však máme rôzne štýly. Faktom teda zostáva, že niekedy je ťažké ich štýl prebrať. Najprv som bol trocha stratený, lebo som nevedel o čo ide. Takže mi hovorili, aby som robil to a to a tancoval tak a tak.

V minulosti jeden slovenský magazín vyhlásil súťaž  o “hot night”s tebou. Pamätáš si na to? Našlo sa také odvážne dievča?

Samozrejme, že si to pamätám (smiech). Musím uznať, že na Slovensku sú krásne ženy. Tiež som počul, že sa tunajším dievčatám páčia černosi. Moja priateľka sa so mnou rozišla a na Slovensku som sa na ňu pokúšal zabudnúť. Počul som, že niekto z toho magazínu pre mňa vybral nejaké dievča, ale nemal som šancu sa s ňou stretnúť. Mám tu ale ďalšie vyhlásenie: Dámy, tu je Little Phill, slobodný muž stále hľadájúci  nejakú peknú Slovenku. Mám aj slovenské číslo, ale neviem ho naspamäť. Nájdite si ma na facebooku (smiech).

A ako často robíš tieto workshopy na našom území či území Českej republiky?

Pred dvomi rokmi som to robil každý víkend. Potom nasledovala show v Taliansku, takže som na to nemal čas, lebo sme točili skoro každý deň. Boli to stresujúce mesiace. Rád  napredujem, lebo viem, že nebudem môcť tancovať celý život. Rád tancujem, rád robím choreografie a rád režírujem. Takže nechcem robiť v súčasnosti veľa workshopov. Možno sa tomu budem venovať ďalšie dva roky, lebo to mám rád. Pracoval som na viacerých veciach v Ukrajine a v súčasnoti ajv Rusku – v St. Petersburgu a Moskve.

Keď  ťa tak počúvam, máš toho naozaj dosť. Nemáš zdravotné problémy, napr. bolesti kĺbov?

Niečo z môjho života: nedostatok spánku, fast foody, playstation. Zle sa stravujem a chýba mi odpočinok.  Keď cestujem, unavuje ma všetko to čakanie na letisku či bezpečnostné prehliadky. Najvyčerpávajúce je to na tour. Prídeš do mesta, urobíš show, naskočíš do tourbusu a ideš do ďalšieho mesta. Niekedy jazdíme päť hodín, inokedy dvanásť hodín.  Napriek tomu som v poriadku. Ako môžeš vidieť, vyzerám mlado, no som starší.

Usher je skvelý.  Má charizmu a je neskutočne talentovaný. Byť toho súčasťou, bola pre mňa obrovská česť(Lil´Phil)

Hádam  ťa uvidím aj na jednom z koncertov..

Práve som ukončil turné s Usherom. Francúzsko, Nemecko, Belgicko, Dubaj… Teraz Austrália, kde som mal byť tiež, ale som tu. USA, krížom Európou, Dubaj, Čína, Austrália a späť do štátov. Pracuje na tom spolu 180 ľudí. Usher je skvelý.  Má charizmu a je neskutočne talentovaný. Byť toho súčasťou, bola pre mňa obrovská česť.

Ako sa ti spolupracovalo s Justinom Timberlakom?

Myslím si, že Justin je skvelá osoba, talentovaný chalan. Môže hrať na každom nástroji, môže divoko spievať, tiež tancovať ako skvelý  tanečník. Ako jeden z choreografov je mojím skvelým priateľom. Tvrdím aj to, že keby Justin nebol spevákom alebo producentom, bol by tanečníkom ako my, lebo berie rutiny rovnako rýchlo ako my. Taktiež vie robiť choreografie, čo je úžasné. Myslím si, že Justin je ako budúci Michael Jackson. Hovorím to preto, lebo som mal tú čest s ním pracovať a byť v jeho blízkosti niekoľko mesiacov. Musím povedať pravdu. Justin je spevák, ktorý zaspieva svoju dvojhodinovú show bez playbacku. Skrátka spieva od začiatku do konca. Je ťažké spievať a tancovať zároveň.

Lil´Phil prišiel na Slovensko priamo z koncertného turné speváka Ushera

Čo si myslíš  o potencionálnej spolupráci Ushera a Justina Timberlaka?

Bolo by to skvelé. Sú to skvelí hudobníci a zabávači. Obidvaja robia r´n´b hudbu. Pre mňa je veľmi ťažké posúdiť, kto je lepší. Ak by ale mali možnosť spolupracovať, bolo by to šialené. Stále keď príde Justin s novým singlom alebo albumom, je to číslo jeden. Rovnako, keď príde s novým albumom Usher, je to číslo jeden. Predstava takejto spolupráce je ohromná! Uchádzal by som sa ako prvý na prácu pre nich. Robil by som čokoľvek. Aj keby som mal pratať … urobím to. Skrátka len byť súčasťou toho.

Aké sú tvoje plány do budúcna, respektíve po práci na muzikáli?

Pôjdem do Belgicka robiť veľký tanečný workshop. Organizuje to môj dobrý priateľ. Potom letím s tým istým účelom do Talianska a neskôr do Poľska ako porotca do tanečnej show. Chystám sa tiež cestovať po Taliansku. Budem tam mať dve nové televízne relácie. Dúfam, že sa vrátim na Slovensko spolupracovať s Miňom alebo kvôli iným tanečným workshopom. Možno budem robiť nejakú show aj na Slovensku, nikdy nevieš.

Text: Katarína Gočová
foto: Lil´Phil, Zdenko Hanout

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.