A4 nultý priestor prichádza s májovým programom !!

1 Nedeľa 20.00 TEATRO FATAL / koncert / 5 € / študenti 3,5 € Teatro Fatal je súčasný moderný minimalistický quintet (Jakub Ursiny - klavír/spev,

Takumi Ide (JP) - kontrabas, Jana Butorová - husle/spev, Martin Štefík - husle, Peter Vavro - gitara/vokály) oscilujúci na pomedzí klasickej hudby, ethnic music, avantgardy, popu a roku. Autorské skladby z prvého CD kapely "Divadlo frizúr", poniektoré z pera Ivana Laučíka, vám pripravia trošku kontemplatívnejší majáles. Organizuje Teatro Fatal. 2 Pondelok 20.00 MARKÍZ DE SADE: FILOZOFIA V BUDOÁRI / divadlo / 5 € / študenti 3,5 €

Predstavenie krakovského divadla Teatr Nowy. Za réžiu hry markíza de Sade Bogdan Husskowski sústredil na seba blesky zdesených puritánov a jemných citlivcov. Lebo hľa, zo scény padajú vulgárne slová, všeobecne považované za obscénne, medzi nimi pravdepodobne len spojky a čiarky... Anti-náboženská a anti-morálna filozofia, ktorá sa hlási k oslobodeniu od všetkého. Podujatie sa koná  v spolupráci s Poľským inštitútom.

MARKÍZ DE SADE: FILOZOFIA V BUDOÁRI

2-8 Pondelok-Nedeľa

MULTIPLACE #10 / culture and creativity after the digital / festival

www.multiplace.org

Permanentka na všetky akcie v rámci festivalu: 15 €

3 Utorok

20.00 MULTIPLESK / koncert + performance / 5 € / študenti 4 €

Alex Novitz (DE), Victor Mazon (ES/DE), Robin Fox (AUS)

Laserové lúče, hacknuté rádiá, prerobené ovládače herných konzolí: tvorivé použitie technológií môže byť kritickým skúmaním informačnej doby, netradičným využitím nového média aj improvizovaným vytváraním prekvapivých audiovizuálnych kombinácií v priamo pred divákmi. Laserová šou Robina Foxa (napr. Editions Mego) je pravým “synestetickým zážitkom 21. storočia”, založeným na vizualizácii zvuku: elektronicky vytvárané zvukové vlny obklopujú divákov, dokonale zladené s pohybom lúčov. Skladateľ a vokalista Alex Novitz pomocou upravených bezdrôtových Wii kontrolerov nahráva, prehráva a mení svoj hlas v reálnom čase. Jeho predstavenie Homo Ludens pre štvrokanálový soundsystém dodáva experimentálnej hlasovej performance nový rozmer. A do tretice španielsky performer, aktivista a DIY-“kutil” Victor Mazon s audiovizuálnym predstavením, ušitým na mieru práve pre túto príležitosť a festival Multiplace.

6 Piatok

20.00 BEN FROST (AUS/IS), BIOS (SK) / koncert + performance / 9 € / študenti 7 €

Austrálsky rodák a raný tridsiatnik Ben Frost žije síce na chladnom Islande (nevyhol sa preto ani spolupráci s Björk), avšak na svetovej scéne súčasnej hudby je čoraz viac “hot”. Jeho aktuálny koncertný set si vyžaduje okrem gitary a elektroniky aj tonu aparatúry a na divákov čaká popri silnom estetickom aj doslova fyzický zážitok, vyvolaný subbasovými vibráciami reproduktorových stien a spätných väzieb. Frostove prekvapivé zvukové textúry si vyberajú to najlepšie z minimalizmu, ambientu, post-punkových, black-metalových aj noisových vplyvov: jeho zjavenie bolo rozhodne “najtelesnejším vystúpením” na prestížnom barcelonskom festivale Sónar. Ešte predtým sa však nenechá zahanbiť ani košický audiovizuálny projekt BIOS. Prichádza s čerstvým programom, svojsky “remakujúcim” dobové experimentálne filmy. Po koncerte festivalová Multiplace mini párty s A4 resident DJs + Stanica resident DJs.

BEN FROST

7 Sobota

20.00 DRONOLOGY / koncert / 8 € / študenti 6 €

Tim Hecker (CA), Phil Niblock (USA), Thomas Ankersmit (NL)

Oceán intenzívnych, pomaly sa meniacich zvukových plôch, zaplavujúcich celý priestor. Krajná emotívnosť ale aj odosobnenosť, pre niekoho spirituálna kontemplácia a absolútne ponorenie sa do abstraktného prúdu zvukov: toto všetko nás čaká v podaní špičiek vo svojom odbore, ktorému dominujú takzvané dróny.

Originálny mladý saxofonista a analógový elektronik Thomas Ankersmit vydáva na kultovom labeli Touch, podobne ako jeho starší spoluhráč, skladateľ Phil Niblock. Slávny newyorský veterán minimalizmu skúma čaro statických zvukových krajín spolu s LaMonte Youngom a ďalšími už od 60. rokov. Po prvýkrát sa na Slovensku predstaví so svojou “katedrálovou elektronickou hudbou” Kanaďan Tim Hecker. Jeho atmosférické albumy získavajú pravidelne ocenenia za najlepší počin roka, či už to tvrdí vplyvný portál Pitchfork alebo magazín Wire. Na tom najnovšom sa Hecker pohral s nahrávkami organu v kostole v Reykjavíku.

8 Nedeľa 20.00 PRIX ARS ELECTRONICA 2010 / kino inak

Kolekcia audiovizuálnych prekvapení, ocenená na festivale Ars Electronica 2010, je zložená z krátkych videí, digitálnych animácií a špeciálnych efektov, ktoré dokázali, že nové technológie si s filmovým žánrom, či videoartom majú stále čo nového povedať. Akcia je podporená Rakúskym kultúrnym fórom a koná sa v spolupráci s festivalom Ars Electronica.

11 Streda

21.00 ZU (IT), SHIBUYA MOTORS + DD KERN (SK, AT) / 6 € / študenti 5 €

Talianska noiserocková, ale aj metalom a freejazzom inšpirovaná úderka Zu (Luca T. Mai – barytónsax, Massimo Pupillo – basgitara, Jacopo Battaglia – bicie) patrí dnes medzi najžiadanejšie kapely nielen na experimentálnej scéne: nie náhodou hráva rovnako často so slávnym spevákom Mikom Pattonom ako s post-jazzovým saxofónovým “drvičom” Matsom Gustafssonom (poznáte z posledného festivalu NEXT) a mnohými ďalšími hudobníkmi. Zu majú za sebou štrnásť albumov, stovky vystúpení a na koncertoch z nich stále sála rovnaká, až neuveriteľná energia. Aj skladateľ a guru John Zorn sa o nich preto vyjadril, že vytvárajú “mocnú a experesívnu hudbu, ktorá úplne odveje tvorbu väčšiny dnešných kapiel”. Sálu rozohreje domáci free-electro-core projekt s japonským názvom aj zbesilosťou s hosťujúcim bubeníkom DD Kernom (Fuckhead a i.).

13 Piatok 20.00 MŔTVE DUŠE / divadlo / 5 € / študenti 3,5 €

Divadlo SkRAT, koncepcia, réžia D. Vicen, spoluautori, účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, V. Zboroň, svetelný dizajn, hudobný mix L. Mirvald, Š. Pán. V predstavení sú použité fragmenty z videofilmu O. Paštékovej - Petržalka po polnoci a tieňové animácie D. Krajčovej

Smutnosmiešne, konkrétnoabstraktné, brutálnonežné, maximalistickominimalistické, šokujúce aj banálne, živé aj neživé, desivé aj upokojujúce, čiernobiele aj farebné, odvážne aj cenzurované obrazy, momentky výjavy a skice z ich, našich aj vašich bytov, chodieb, spální, kúpeľní, kuchýň, pivníc, predsiení a obývačiek. Nakúkanie, zízanie, špehovanie! Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať! S podporou MK SR.

14 Sobota

20.00 MŔTVE DUŠE / divadlo / 5 € / študenti 3,5 €

Divadlo SkRAT, koncepcia, réžia D. Vicen, spoluautori, účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, V. Zboroň, svetelný dizajn, hudobný mix L. Mirvald, Š. Pán. V predstavení sú použité fragmenty z videofilmu O. Paštékovej - Petržalka po polnoci a tieňové animácie D. Krajčovej

16 Pondelok 20.00 SOLILOQUY + VOICES / tanec + kino inak / 5 € / študenti 3,5 € Debris company, choreografia S. Vlčeková, Koncept a réžia J. Vlk, vizuálna koncepcia M. Piterka, kostýmy M. Havran , hudba J. Vlk, realizácia hudby Zwiebel String Quartett, svetelný dizajn P. Kotlík, Jozef Vlk, účinkuje S. Vlčeková Tanečno-divadelné predstavenie /sólo je krátkou javiskovou adaptáciou poslednej kapitoly svetoznámeho románu J. Joycea - Ulysses, preslávenou revolučným spôsobom uvedenia "prúdu podvedomia" do literárneho sveta - bezinterpunkčným monológom koncertnej speváčky a manželky reklamného agenta z Írska Leopolda Blooma - Molly Bloom. Soliloquoy je poctou Joyceovi, jeho písaniu na hranici vedomia a podvedomia, experimentu slova a pohybu, rytmickému a rituálnemu vyznaniu novej dobe, ktorá nás obklopuje, zaplaveniu emocionalitou, pretrvávajúcemu smútku, strate kontextu a večnej nespokojnosti.

VOICES, réžia Yuri Korec & Peter Bebjak / kino inak

Tanečný film o probléme mnohonásobnej poruchy osobnosti. Príbeh ženy, ktorá je konfrontovaná so svojimi odlišnými identitami, je založený na skutočnom prípade jednej rodiny. Film vznikol v spolupráci s cieLaroque/helene weinzierl a D. N. A. projektom Bratislava. 17 Utorok

20.00 UMRI, SKAP A ZDOCHNI...!!! / divadlo / 5 € / študenti 3,5

Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Vicen, V. Zboroň, hudba M. Piaček, pesničky Ľ. Burgr, réžia D. Vicen Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy... S podporou MK SR.

18 Streda

18.00 MILUJ BLÍŽNEHO SVOJHO / kino

Réžia Vladimíra Hradecká, 2010, 47 min., produkcia Living Documentary.

Slovenský dokumentárny film mapuje reakcie ľudí na Slovensku na vôbec prvý slovenský pochod homosexuálov, Dúhový Pride z 22. mája 2010. Po skončení filmu bude nasledovať diskusia o tolerancii, akceptácii a právach odlišnej sexuálnej orientácie. Organizuje Človek v ohrození.

20 Piatok

17.00 NAPICHOVAČI A LÍZAČI (GIV MI FAJF) / divadlo / Nová dráma / 5 € / študenti 3,5 €

Spoluautori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, M. Chalmovský, R. Maliti, hudba Pjoni, R. Chrzan a ďalší, vizuálna spolupráca B. Vitázek, technická spolupráca S. Šmálik, scenár, scénické riešenie, a réžia D. Vicen Herci divadla SkRAT vyvracajú mýtus o tom, že ľudia sa delia na lovcov a zberačov. Obrazy, výstupy, scénické a textové koláže, vášnivo obhajujúce novú pojmológiu a nový pohľad na staré veci, zároveň však sami seba vyvracajúce, sami so sebou polemizujúce, sami seba požierajúce pri hľadaní odpovede na zásadnú otázku dneška: Kto sú napichovači? Kto sú lízači? Inscenáciu podporili: Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Intenda a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

20.00 NAPICHOVAČI A LÍZAČI (GIV MI FAJF) / divadlo / 5 € / študenti 3,5 €

Spoluautori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, M. Chalmovský, R. Maliti, hudba Pjoni, R. Chrzan a ďalší, vizuálna spolupráca B. Vitázek, technická spolupráca S. Šmálik, scenár, scénické riešenie, a réžia D. Vicen 21 Sobota 20.00 SPOZNAJTE SKUTOČNÝ STRACH – KEĎ VÁM FILMY NEDAJÚ SPAŤ / kino inak / 3 € / študenti 2 €

A4 nultý priestor sa zahalí do tmy. Tajomné zvuky sa začnú ozývať  zo všetkých strán. Nikto sa nebude cítiť v bezpečí. Až dnes sa dozviete, že pred tisíc rokmi bol pod dnešným námestím SNP veľký cintorín, kde sa pochovávalo zaživa. Tento večer bude patriť tomu najsilnejšiemu zo žánru filmového hororu. Príďte sa „pobáť“ s Petrom Konečným z portálu Kinema.sk. A možno sa zastaví aj nebezpečný duch...


24 Utorok

20.00 FINISTERRAE / kino inak / 4 € / študenti 3 €
Réžia  Sergio Caballero Lecha, Španielsko 2010, 80 min, české titulky 
Hraný film v nečakanej produkcii hudobného festivalu Sonar, ktorý len nedávno začal svoju cestu po áčkových festivaloch, je niečím, čo možno aj v dnešnej dobe nazvať  Veľkým prekvapením. Dvaja duchovia, odetí v bielej plachte s dierami na oči, sa rozhodnú vrátiť do sveta živých. Musia však prejsť cestu svätého Jakuba až na koniec sveta - Finisterrae. Opustia prázdne pódium Sonaru a putujú vizuálne magickou krajinou. Cestu, na ktorej stretajú podivné stvorenia či katalánsky videoart z 80tych rokov, si krátia dialógmi v ruštine:
Chodec: Stále chodíš k psychiatrovi?
Jazdec: Beriem ešte lieky
Chodec: Ja v doktorov neverím, najdôležitejšie je jedlo... a šport.
Pozrite si trailer: http://vimeo.com/7140576

FINISTERRAE

26 Štvrtok 20.00 ANASOFT LITERA FEST / literárny večer + koncert

Juraj Kušnierik sa o Piatej lodi porozpráva s Monikou Kompaníkovou, o Bon voyage so Zuzanou Mojžišovou. S románom Jara Rumpliho Kruhy v obilí s podtitulom Krátke dejiny death metalu si následne poradí kapela Med. Organizuje ars_litera.

28 Sobota - 30 Pondelok DÚHOVÝ PRIDE BRATISLAVA 2011

Týždeň pred samotným dúhovým pochodom, ktorý sa tohto roku bude konať 4. júna, predstaví Dúhový PRIDE v rámci sprievodných podujatí hneď niekoľko filmových a divadelných predstavení, diskusie, výstavy a ďalší kultúrny program s LGBT témou a témou ľudských práv. Organizuje Dúhový PRIDE.

31 Utorok 20.00 PARANOJA / divadlo / 5 € / študenti 3,5 € Divadlo SkRAT, hudba a réžia Ľ. Burgr, účinkujú V. Bednárik, Ľ. Burgr, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, Z. Piussi, V. Zboroň, D. Vicen, S. Vlčeková Scenár hry vznikol metódou kolektívnej tvorby. „To, že ste paranoidný ešte neznamená, že Vám nikto nejde po krku.“ (W. Allen) S podporou MK SR.

***********************************

Organizátor: A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru

Miesto: Nám. SNP 12, Bratislava, http://www.a4.sk

Projekt A4 – nultý priestor je realizovaný v spolupráci s NOC

Podpora: MK SR, Poľský inštitút, BSK, České centrum, Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Intenda, Program Kultúra EU, International Visegrad Fund, Goethe-Institut

Sponzor: Nycomed

Partneri: Rádio_FM, SME.sk, 3/4, Orman, X-line, Tlis.sk, hudba.sk, hudba-music.sk, Metropolis, Life&Style, Kinema.sk, 24hod.sk, music4u.sk, exitmusic.org, Artyčok.tv, azyl.sk, Changenet, Kulturne, Twin City Journal, Zionmag, Rádio_Devín, I-lemon.sk, Festivaly.sk, Citylife, bratislavaguide.sk

A4 je členom: Trans Europe Halles, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru

Info: www.a4.sk, info@a4.sk

Predaj lístkov: 30 min. pred predstavením

Rezervácie lístkov: info@a4.sk (uveďte svoje meno a počet lístkov; rezervácie je nutné vyzdvihnúť najneskôr 15 min. pred začiatkom predstavenia). Študentská zľava pri predložení preukazu. Pri návšteve divadelných predstavení možnosť skupinovej zľavy pre školy, informujte sa na info@a4.sk.

A4 NÁJDETE AJ NA:

https://twitter.com/A4nultypriestor

http://www.facebook.com/pages/a4-nulty-priestor/46047258125

http://www.flickr.com/search/?q=nulty+priestor

HĽADÁME ĽUDÍ!!!

Láka vás práca v nezávislom kultúrnom centre? Hľadáme dobrovoľníkov a brigádnikov na predávanie lístkov, distribúciu letákov, výlep plagátov a kadečo iné! No a za to môžete mať voľný vstup na naše akcie a ďalšie bonusy. Píšte na ceruzka@a4.sk.

VOLANIE PO PROJEKTOCH

Máte nápad? Sem s ním! A4 je otvorený priestor na realizáciu vašich kultúrnych a umeleckých projektov. Dajte o sebe vedieť na produkcia@a4.sk

Informácie a foto pre music4U.sk poskytla Lenka Bednárová, PR manažérka podujatia.