Na Bažant Pohode aj britská hudobníčka M.I.A.

Jedným z vrcholov programu pätnásteho ročníka letného multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda bude určite vystúpenie britskej hudobníčky zo srílanskými koreňmi vystupujúcej pod umeleckým pseudonymom M. I. A.

M. I. A., vlastným menom Mathangi „Maya“ Arulpragasam, patrí medzi najvplyvnejšie osoby súčasnej hudobnej scény, všetky jej tri albumy – Arular z roku 2005, o dva roky neskôr vydaný Kala a ostatný /\/\ /\ Y /\ z minulého roka, zabodovali ako u kritiky, tak aj u fanúšikov. Už po vydaní prvej platne sa rapper Nas na margo jej tvorby vyjadril: „Jej zvuk je budúcnosť!“

M. I. A. dokáže skvele rapovať i spievať, obľubuje punk i rave a je to cítiť, nezabúda ani na svoje ázijské korene a všehochute world music či dancehallu, až sa z toho chce tancovať. Dokáže využívať nielen sample svojich idolov, napríklad The Clash, ale aj hluky a ruchy, ktoré počuje denne okolo seba – od tónov hračiek po zvuky pokladníc v supermarketoch. A do textov vkladá svoje angažované a väšinou až provokujúce posolstvá. Jej koncerty sú nabité energiou, magazíne Rolling Stones ich označil za poriadne „žoviálny chaos“.


M. I. A. bola niekoľkokrát nominovaná na Grammy a za skladbu „O…Saya“ zo soundtracku k filmovému trháku Milionár z Chatrče aj na Oscara. Paradoxne, ocenenia žala ešte na začiatku svojej kariéry za vizuálne umenie, grafiku a módne návrharstvo. Všetkým týmto druhom umenia sa M. I. A. venuje dodnes popri úspešnej kariére hudobníčky.

Organizátori Bažant Pohody 2011, ktorá sa uskutoční 7., 8. a 9. júla na trenčianskom letisku, zatiaľ potvrdili 47 mien z programu, medzi inými skvelého multiinštrumentalistu Mobyho, triphopové legendy Portishead, belgických rockerov dEUS,  lídrov súčasnej britskej tanečnej scény Magnetic Man alebo perly world music ako Lila Downs z Mexika či americký Beirut.

M.I.A. – O ..  Saya

Vstupenky na festival sa ešte do pondelka, 14. marca 2011, predávajú za zvýhodnené ceny, od utorka 15. marca bude stáť permanentka až do začiatku festivalu 69 eur, na mieste 89 eur. V predpredaji sa zatiaľ predalo vyše 11 tisíc lístkov.

Aktuálne informácie z príprav festivalu nájdete na www.pohodafestival.sk.

Informácie pre music4U.sk poskytol Mário Gešvantner.
foto: theowlmag.com, lahawaika.blogspot.com, geekologie.com
video: youtube.com

Read Previous

Skupina Para v apríli vyráža na „Zatancuj“ tour !

Read Next

Exotická Zumba a Salsa roztancuje Nové Zámky na svetovej úrovni

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.