Marcový program A4 nultého priestoru

1 Utorok

20.00 STRATENÉ FILMY?  (NE)ZNÁMA HISTÓRIA ZLATÝCH SOŠIEK / kino inak / 3 € / študenti 2 €

Filmové ocenenia majú miestami zvláštny charakter. Víťazné tituly často zaujmú len špecifickú skupinu divákov a pre ostatných sa stávajú akousi nepochopenou (ne)známou. Postihol tento fakt aj najkomerčnejšie a najstaršie filmové ocenenie planéty? O čom vlastne je udeľovanie Oscarov? Dá sa na jeho vývoji pochopiť smer akým sa uberala a bude uberať americká kinematografia nasledujúce roky? Vyhrávajú skutočne vždy len tí najlepší? Filmový večer so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným.

3 Štvrtok 20.00 UMRI, SKAP A ZDOCHNI...!!! / divadlo / 5 € / študenti 3,5

Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Vicen, V. Zboroň, hudba M. Piaček, pesničky Ľ. Burgr, réžia D. Vicen Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy... S podporou MK SR.

4 Piatok 20.00 TERMINAL HZ (JP/AUS), Id (AT) / koncert / 6 € / študenti 4,50 € Sean Baxter: bicie a perkusie, David Brown: gitara, KK Null: elektronika a hlas Kultový austrálsko-japonský projekt z polovice 90. rokov opäť na scéne! Elitné trio známe energickými jazdami medzi voľnou improvizáciou, súčasnou musique concrète a noiseom, zavíta po prvýkrát v tejto zostave aj na Slovensko (jej členovia sa však už v A4 objavili). KK Null je známy ako výrazný sólista, ale aj z projektu Zeni Geva a ako spoluhráč Johna Zorna, Freda Fritha, Jona Rosea a Merzbowa. Sean Baxter a David Brown sú dôležitými hýbateľmi austrálskej improscény (napríklad trio Pateras/Baxter/Brown), nevyhýbajú sa však ani grindcoru či free jazzu. “An uncompromisingly visceral experience in contemporary sonic possibilities.” A ešte support: polámaný dark soundscape set na gitare, krabičkách a hlase zahrá Rakúšan Id, občianskym menom Markus Steinkellner.

8 Utorok 20.00 NAPICHOVAČI A LÍZAČI (GIV MI FAJV) / divadlo / 5 € / študenti 3,5 €

Divadlo SkRAT, spoluautori textov a účinkujúci: V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, M. Chalmovský, R. Maliti, hudba: Pjoni, R. Chrzan a iní, vizuálna spolupráca: B. Vitázek, J. Kupferschmidt, technická spolupráca: S. Šmálik, scénické riešenie, námet, réžia: Dušan Vicen

Herci divadla SkRAT vyvracajú mýtus o tom, že ľudia sa delia na lovcov a zberačov. Obrazy, výstupy, scénické a textové koláže, vášnivo obhajujúce novú pojmológiu a nový pohľad na staré veci, zároveň však sami seba vyvracajúce, sami so sebou polemizujúce, sami seba požierajúce pri hľadaní odpovede na zásadnú otázku dneška: Kto sú napichovači? Kto sú lízači? Inscenáciu podporili: Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Intenda a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

NAPICHOVAČI A LÍZAČI

9 Streda 20.00 NAPICHOVAČI A LÍZAČI (GIV MI FAJV) / divadlo / 5 € / študenti 3,5 €

Divadlo SkRAT, spoluautori textov a účinkujúci: V. Bednárik, Ľ. Burgr, L. Fričová, D. Gudabová, M. Chalmovský, R. Maliti, hudba: Pjoni, Rado Chrzan a iní, vizuálna spolupráca: B. Vitázek, J. Kupferschmidt, technická spolupráca: S. Šmálik, scénické riešenie, námet, réžia: Dušan Vicen

11 Piatok 19.00 BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ: ŠMÍRAČKY / divadlo / 5 € / študenti 4 € Pôvodná inscenácia vychádzajúca z dievčenskej skúsenosti. Pohľady do zákulisia tínedžerských emócií, (ne)mať bábo, (ne)byť mamou, dramédia za aktívnej účasti obecenstva. V rámci projektu "Prelomiť vlny". Projekt je realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie,  antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

14 Pondelok 20.00 KINEČKO FASCINOVANÉ EXPERIMENTMI / kino inak / 3 € / študenti 2 € Tento krát pripravila redakcia časopisu KINEČKO výber experimentálnych dokumentárnych filmov zo sekcie "Fascinace" Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jihlava. Táto sekcia je prehliadkou dokumentárnych experimentov, teda filmov so silnou referenciou k realite. Mnohé z týchto experimentov nakrútili dokumentaristi, ktorí robia aj klasické filmy, ale takáto forma je pre nich akýmsi laboratóriom, v ktorom si skúšajú rôzne postupy, aké môžu použiť na to, aby spracovali tému vychádzajúcu z reality. Redakcia KINEČKA vybrala pre divákov kina inak 14 titulov, z ktorých každý fascinuje a experimentuje na celkom iný spôsob. V spojení s krátkymi odbornými vstupmi Martina Kaňucha vám tak predstaví 14 spôsobov, ako robiť dokumentárny film inak a fascinujúco.

15 Utorok 20.00 STREDNÁ EURÓPA ŤA MILUJE / divadlo / 5 € / študenti 3,5 € Divadlo SkRAT, text a scénická realizácia V. Bednárik, I. Hrubaničová, V. Zboroň, D. Vicen, hudobná spolupráca M. Piaček, B. Lenko Klasicko-avantgardná, nepoliticko-politická, folklórnobrutálna, pseudointelektuálna komédia, v ktorej sa spochybňuje a zároveň potvrdzuje jestvovanie čohosi, čo sa zvykne označovať ako „stredoeurópsky kultúrny kontext“. „Šílená jízda do nejtemnějších hlubin středoevropské duše.“ S podporou MK SR.

foto: Ctibor Bachratý

16 streda

18.00 HUDBA 2010: ČO SA STALO? / kino + hudba inak / 3 € / študenti 2 €

Pavel Klusák, Aleš Stuchlý, Karel Veselý

Trojica známych českých hudobných publicistov, dlhodobo sondujúcich v tej zaujímavejšej časti hudobného spektra, sa po Prahe a Brne zastaví aj u nás so svojím audiovizuálnym programom plným hudobných videí, komentárov a ukážok z minuloročnej nemainstreamovej produkcie. Svedectvo o dnešnej scéne, ktorá neoddeluje hranicami klubové tanečné trendy, indie pop, elektroniku, songwriterov a experimentátorov:

„Makro je mrtvé, ať žije mikro. Vuvuzela poráží Jericho Západu. Hip-popové snoubení nebe a pekla. Písně utopených civilizací. Falešní burani z interwebu. iPadni komu padni. Minulost vrací úder.“

20.30 VŠE PRO DOBRO SVĔTA A NOŠOVIC / réžia Vít Klusák, 82 min, ČR 2010 / kino inak / 3 € / študenti 2 €

Od režiséra Českého sna a Českého míru, Víta Klusáka, známeho svojím provokatívnym kritickým prístupom k prešľapom českej spoločnosti, môžeme v kine inak v A4 vidieť jeho nový film Vše pro dobro světa a Nošovic, ktorý si doma získal veľkú divácku obľubu. V celovečernom dokumente si tentokrát na mušku zobral najväčšiu investíciu na zelenej lúke - výstavbu automobilky Hyundai na bývalom slávnom kapustovom poli dedinky Nošovice. Aféry s výkupom pozemkov a vydieraním, súboj kapusty s autami, šikanovanie zamestnancov či netypické kórejské zvyky v českom ambicióznom prostredí, to všetko je nový folklór globalizovaného trhu vo svojej tragikomickej absurdnosti. Poznáme ho aj my na Slovensku - stačí si zájsť za Žilinu. Filmovú poetiku absurdnosti dotvára intuitívna kamera a hudba kapely DVA. Režisér filmu Vít Klusák sa na projekcii osobne zúčastní.

17 Štvrtok 20.00 PARANOJA / divadlo / 5 € / študenti 3,5 €

Divadlo SkRAT, hudba a réžia Ľ. Burgr, účinkujú V. Bednárik, Ľ. Burgr, P. Fornayová, M. Chalmovský, Z. Piussi, V. Zboroň, D. Vicen, S. Vlčeková

Scenár hry vznikol metódou kolektívnej tvorby. „To, že ste paranoidný ešte neznamená, že Vám nikto nejde po krku.“ (W. Allen) S podporou MK SR.

19 Sobota 20.00 KINO UŠAMI DANIELA BALÁŽA / kino inak / 3 € / študenti 2 € Po francúzskej filmovej hudbe vás s Danielom Balážom pozývame medzi pravdu hľadajúcich, či svet zachraňujúcich hrdinov z britských filmov. Poďte na exkurziu úvodnými, ale i tými ostatnými melódiami od snímkov ako Get Carter cez Jamesa Bonda, až po Gone Baby Gone. Britskí skladatelia filmovej hudby v A4.

20 Nedeľa 20.00 HCHSPNNNG! presents: BODUF SONGS (UK/US), ALL IN THE GOLDEN AFTERNOON (US) / koncert / 8 € / študenti 7 €

Mat Sweet a.k.a. Boduf Songs prinesie sweetové pesničky, ktoré sa vzpierajú zaradeniu do nejakej umelo vytvorenej scény. Popri akustických pasážach sa pomalé pesničky kĺžu temnými ambientnými gitarovými plochami, inde gradujú k hlučnejšiemu prejavu, surovému či podfarbenému jemnou elektronikou. Americké psych-dream-popové (manželské) duo All In The Golden Afternoon vás občerství skreslenými gitarami a vzdušne bezstarostnými kompozíciami.

21 Pondelok 20.00 HEXEN / tanec / € 5 / študenti € 3,5

Debris company, choreografia S. Vlčeková, D. Raček, réžia a hudba J. Vlk, scénografia M. Havran a Debris, kostýmy a scéna E. Ráczová, svetelný dizajn J. Vlk, animácie a vizuály M. Piterka, účinkujú Z. Kozánková, E. Píš, D. Raček a S. Vlčeková

Sú vzťahy, ktoré existujú a neexistujú. Fyzické divadlo o niečom, čo prekrýva hranice všedného dňa, plynule prerastá do magického a z ktorého sa nakoniec stáva realita zvečnená v ráme. Hexen je asociačnou drámou o predávkovaní realitou, charakteroch a ich strácaní sa v labyrinte obyčajného života. S podporou MK SR a alternatívneho divadla Elle Danse.22 Utorok

20.00 MORČA / divadlo / 5 € / študenti 3,5 

Divadlo SkRAT, autori textov a účinkujúci Ľ. Burgr, Z. Piussi, P. Fornayová, M. Chalmovský, hudba a réžia Ľ. Burgr

Morča je ideálnym symbolom niečoho, čomu treba dávať jesť. Na oplátku sa bude ten kus absurdného života donekonečna krútiť na kolese, pripomínajúc šťastnému majiteľovi jeho vlastný pohyb v bludnom kruhu. Máme ho milovať už za to, že sa oň tak pekne staráme? Alebo zabiť? Kto koho citovo vydiera? Vo výstupe, ktorý dal meno celej divadelnej koláži, dominuje nereprodukovateľný „neperspektívny" človek burgrovský v modrých tepláčikoch. Netreba viac prezrádzať, aby ste si ho, keď nastane čas, v hre vychutnali. S podporou MK SR.

24 Štvrtok 20.00 ZVYŠKY / divadlo / 5 € / študenti 3,5 Divadlo SkRAT, účinkujúci a autori V. Bednárik, Ľ. Burgr, D. Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, Z. Piussi, D. Vicen, V. Zboroň, hudba J. Pastirčák, réžia Ľ. Burgr Úporná snaha o výpoveď, hľadanie novej zrozumiteľnosti, niečoho neočakávaného, nikdy nepočutého, ale aj o tom, koho miluje kamera a ako funguje taký dobrý živý vzťah sa možno dozviete v predstavení divadla SkRAT. Inscenácia vznikla s podporou MK SR.

foto: Ctibor Bachratý

25 Piatok - 30 Streda FEBIOFEST 18. ročník medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa / kino

31 Štvrtok 20.00 JAPANESE UNDERGROUND... ANYWAY / koncert / 7 € / študenti 5 € Hiromichi Sakamoto, Kirihito, Umi No Yeah!!! (JP) Či už ste nedávno videli originálny film o japonskej hudobnej scéne We Don’t Care About Music Anyway od Cédrica Dupireho a Gasparda Kuentza, alebo aj nie, večierok s jeho hlavnými protagonistami by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Elektronika aj akustické nástroje, hluk verzus ticho, extravagancia a pódiová šou: toto všetko u nás naplno rozbalí tamojšia undegroundová smotánka. Legendárny čelista Hiromichi Sakamoto (medzi jeho spoluhráčmi bývajú Otomo Yoshihide, Uchihashi Kazuhisa či Keiji Haino) si nekladie pred svoj údajne buržoázny nástroj servítky, naopak, hráva na ňom niekedy aj karbobrúskou. Zahanbiť sa však nedajú svojimi hypnotickými predstaveniami ani avantrockeri Kirihito, či duo Umi No Yeah!!! s pôvabnou gitaristkou, ktorej povinným odevom je strieborná kombinéza... a obľúbenou činnosťou vyzliekanie z nej.

***********************************

Organizátor: A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru

Miesto: Nám. SNP 12, Bratislava, http://www.a4.sk

Projekt A4 – nultý priestor je realizovaný v spolupráci s NOC

Podpora: MK SR, International Visegrad Fund, Poľský inštitút, BSK, České centrum, Nadačný fond Slovak Telekom pri Nadácii Intenda, Program Kultúra EU

Sponzor: Nycomed

Partneri: Rádio_FM, SME.sk, 3/4, Orman, X-line, Tlis.sk, hudba.sk, hudba-music.sk, Metropolis, Life&Style, Kinema.sk, 24hod.sk, music4u.sk, exitmusic.org, Artyčok.tv, azyl.sk, Changenet, Kulturne, Twin City Journal, Zionmag, Rádio_Devín, I-lemon.sk, Festivaly.sk, Citylife

A4 je členom: Trans Europe Halles, Anténa – sieť pre nezávislú kultúru

Info: www.a4.sk, info@a4.sk

Predaj lístkov: 30 min. pred predstavením

Rezervácie lístkov: info@a4.sk (uveďte svoje meno a počet lístkov; rezervácie je nutné vyzdvihnúť najneskôr 15 min. pred začiatkom predstavenia). Študentská zľava pri predložení preukazu. Pri návšteve divadelných predstavení možnosť skupinovej zľavy pre školy, informujte sa na info@a4.sk.

2 % PRE A4 – NULTÝ PRIESTOR

V tomto období máte možnosť venovať 2 % z vašich daní napríklad aj vášmu obľúbenému A4 – nultému priestoru, ktorý už ôsmy rok pod jednou strechou spája aktívnych tvorcov v rôznych oblastiach súčasnej umeleckej tvorby (divadlo, tanec, film, hudba, nové médiá, vizuálna kultúra). Podporíte tak jediné miesto v Bratislave venujúce sa výhradne súčasným prejavom umenia a nezávislej kultúry. A4 je priestor otvorený novým nápadom, je miestom konfrontácie zahraničného a domáceho umeleckého diania, miestom výmeny skúseností a informácií a rozširovania obzorov. Údaje potrebné na venovanie 2 % centru pre súčasnú kultúru A4 – nultý priestor

- názov: A4 – asociácia združení pre súčasnú kultúru - právna forma: občianske združenie - sídlo: Nám. SNP 12, 811 06 Bratislava - IČO: 30853435

Všetky potrebné informácie nájdete na http://www.a4.sk/podpora

A4 NÁJDETE AJ NA:

https://twitter.com/A4nultypriestor

http://www.facebook.com/pages/a4-nulty-priestor/46047258125

http://www.flickr.com/search/?q=nulty+priestor

HĽADÁME ĽUDÍ!!!

Láka vás práca v nezávislom kultúrnom centre? Hľadáme dobrovoľníkov a brigádnikov na predávanie lístkov, distribúciu letákov, výlep plagátov a kadečo iné! No a za to môžete mať voľný vstup na naše akcie a ďalšie bonusy. Píšte na ceruzka@a4.sk.

VOLANIE PO PROJEKTOCH Máte nápad? Sem s ním! A4 je otvorený priestor na realizáciu vašich kultúrnych a umeleckých projektov. Dajte o sebe vedieť na produkcia@a4.sk Informácie pre music4U.sk poskytla Lenka Bednárová. foto: www.a4.sk