Polemic a Slíže opäť po roku: rozvášnený dav a vrátené vstupné

Kapely Horkýže slíže a Polemic po roku opäť spojili sily a vyrazili na turné. Mesto Prešov prišlo na rad hneď ako druhé  v poradí a  interpreti si mohli vychutnať  odviazanosť  a bujarosť fanúšikov z východného Slovenska. Naň si prizvali predkapelu Borra a všetko dopadlo výborne, i keď ohňostroj nevyšiel a v kalendári sme našli nedeľu trinásteho..

Napočudovanie, šou začala na minútu presne. Od 18.00 sa tak na pódiu dostavila, minimálne mojimi očami, uznávaná postava slovenského hudobného priemyslu – Peter Saniga. Producent a hudobník, ktorý spolupracuje práve s Horkýže Slíže, je známy hlavne pod prezývkou Sánchez. Okrem aktuálnej prítomnosti gitaristu,  čerstvej posily kapely, sa niesol jeho duch aj pri skladbe Nech…, zaspievanej s Petrom „Kukom“ Hrivňákom.

Skladba je venovaná istému raperovi, ktorý odmietol hosťovať na tejto skladbe. Bol to prvý výrazný a elektrizujúci moment večer (najmä Kukov škrek, pozn. red.). Kvôli čomu bola skladba na paškáli, je určite jasné pre tých, ktorí si zabezpečili album dvojice Kuko&Sanchez – Strana A. Okrem iných sa tam nachádza aj známa dychovka z televíznej šou Farmár hľadá ženu. Práve týchto šesť pesničiek Sanchez zložil a Kuko otextoval. V zálohe sú však aj ďalšie piesne zo Sánchezovej dielne, tak sa v blízkej budúcnosti zrejme môžeme tešiť aj na Stranu B.

Skupina Borra je mladá krv našej hudobnej scény so sympatickou speváčkou. Svoj štart odpálili skladbou Záverečná. Pri ich vystúpení sme mali možnosť zanôtiť si aj tóny notoricky známej piesne My heart will go on, ktorú, napríklad, na koncertoch hráva aj americká skupina SUM 41. Počas toho sa do nej vmiešala aj ďalšia známa popevka od skupiny Wheatus – Teenage dirtbag. Podarené covery spríjemnili polhodinové vystúpenie nitrianskej kapely. Z vlastnej tvorby sme od nich mali možnosť počuť Nechcem žiť podľa návodov, Chcem vedieť či V novinách.


Nástup skupiny Polemic bol fascinujúci. Pri zhasnutých svetlách a divokom nadšení fanúšikov som mal chvíľami  pocit, že prichádza tá najznámejšia a najobľúbenejšia svetová kapela. Polemici od toho ďaleko nemajú minimálne na Slovensku. Vzápätí však pre mňa prišlo menšie sklamanie. Pár úvodných pesničiek mi nesadlo a chvíľami som sa nudil. Nečakane  sa však vyskytol ďalší významný moment večera. Polemic zahral môjho obľúbeného Henryho, ktorý sa vymyká zvyklostiam štýlu kapely. Z aktuálneho albumu Horúce časy zaznela rovnomenná skladba Horúce časy, 1. Apríl, Safari, Svetlá mesta, Hora vysoká či hity ako Slnko v sieti a Plán ako prežijem. Počas songu Ona je taká sa na pódiu ukázal Kuko už druhýkrát, a to ako upratovačka. Neskôr obe kapely spojili a odpálili hit Farmár hľadá ženu. Záver patril tradične piesni Komplikovaná a často ďakujúca kapela nemala slov. Niet sa čo čudovať, atmosféra bola naozaj okúzľujúca.

Ďalší interpret, ktorý sa na mini festivale objavil, bol donekonečna skandovaný názov kapely  Horkýže slíže. Kuko v moslimskom odeve, Sabotér ako kaplán či Vandal ako Mahátma Gándí. Tóny takejto piesne ale na rad neprišli. Tým prvým sústom bola pieseň Brďokoky. V kútiku duše očakávané, staršie (a podľa môjho názoru najlepšie) skladby na rad, žiaľ, neprišli. Teda, až na výnimku Sexu po telefóne.

Svoj humor Peter Hrivňák prednášal počas celého koncertu výdatnými dávkami, čo len umocnilo výbornú atmosféru. Ľudia sa výborne zabávali a tancovali pri hitoch ako L.A.G. Song či Malá Žužu. Priestor dostala aj úplne nová skladba Mám v piči na lehátku a pre prítomných znamenala zaujímavé prekvapenie. Rozdané a zaspievané boli aj Shanghai Coly alebo Lístok na Mars. Opäť sa na pódiu zjavili posily, tentokrát v opačnom poradí. (najčastejšie Mickey a Bejzo, pozn. red). Slíže nám ukázali taktiež Tú svoju ZOO a po nekonečnom skandovaní si prišli na svoje aj hiphopoví nadšenci v podobe Rnb Soulu. Dočkali sme sa aj súťaže o najkrajší ženský úsmev. Výherkyňa sa mohla tešiť z vráteného vstupné na koncert v podobe obrovského plagátu päťeurovky. Odmien nie je nikdy dosť a na pódium bolo prizvaných viac fanúšikov.

Miestami sa mohlo vystúpenie účinkujúcich zdať mierne vulgárne, ale k šou patrí humor rôzneho druhu. Po ďalšom skandovaní sme si ešte vychutnali Lízu a Wendy, Woodie song, ale aj Fucking brother. Už-už sa zdalo, že šou končí, ale vo vzduchu už bolo opäť cítiť Sánchezovho ducha – dostavil sa s kamarátom Emanuelom Bacigalom. A následne sme sa mohli ešte tešiť na 7 ďalších piesní. Prevládal však typický Kukov humor a bola to len akási nezrozumieteľná, polminútová zmes hitov ako Bernardín alebo Ja chaču tebja. Vzápätí som už nemal hlas a dochádzali mi sily. Teraz už aj slová. Bolo to jednoducho fantastické!

Text: Ľubomír Hudačko
archívne foto: Zdenko Hanout

Horkýže slíže s fanúšikmi vysávali pódium a vrátili vstupné.

Read Previous

Nejen The Arcade Fire, ale i kytarista Jeff Beck patří k letošním držitelům Grammy

Read Next

Inekafe ukončilo svoje zatiaľ najväčšie a najúspešnejšie turné vo svojej histórii!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.