Vibrafonista Gary Burton opäť na Slovensku!

Menoslov najvýraznejších osobností jazzového klavíra alebo saxofónu sa stal v posledných rokoch takmer neprehľadným. Fanúšikovia, ktorým učarovala zvonivá a krištáľovo priezračná zvukovosť vibrafónu to majú predsa o čosi jednoduchšie, pretože možnosti tohoto netradičného nástroja rozvíjala najmä trojica Lionel Hampton – Milt Jackson – Gary Burton. Práve najmladší Burton (1943) prekročil mantinely tradičného swingu a mainstreamu, ktoré dvojica jeho predchodcov neopúšťala počas celej umeleckej kariéry. Burton tiež poukázal na technické možnosti nástroja: od virtuózneho hrania so štyroma paličkami po harmonickú plnosť. Práve vďaka týmto atribútom nepotreboval na pôde svojich zoskupení „zamestnávať“ dovtedy nevyhnutných klaviristov.

Rodák z amerického stredozápadu si od 60. rokov rozumel najmä s gitaristami: pioniermi (Jim Hall, Chet Atkins, Larry Coryell) alebo zvukovými hľadačmi (John Scofield, Pat Metheny). Začínajúci Metheny sa do kapely vibrafónového mága „vtisol“ ešte ako teenager počas zvukovej skúšky pred koncertom. Ich dlhoročné, aj keď len príležitostné pódiové partnerstvo pretrvalo dodnes, čoho dôkazom sú spoločné albumy Like Minds s Chickom Coreom, Davom Hollandom a Royom Haynesom (1998) alebo nedávny koncertný Quartet Live! (2009).

Ďalším z Burtonových dlhoročných kolegov je klavirista Chick Corea. Tandem klavíru s vibrafónom prekvapoval začiatkom 70. rokov nielen novátorským prepojením dvoch sólových nástrojov, ale najmä dôrazom na melodickosť a uvoľnenosť prejavu. Krehké dialógy kulminujúce vynikajúcimi nahrávkami Crystal Silence (1973) a Duet (1979) priniesli Burtonovi prvé z neskorších šiestich ocenení GRAMMY! Domáci fanúšikovia dodnes spomínajú na atmosfére „dušičkového“ koncertu z konca 80. rokov, počas ktorého dvojica Corea-Burton rozjasnila športové Pasienky v Bratislave.

Gary Burton – Open You Eyes Can Fly, Prague 78

Návrat hviezdneho vibrafonistu na Slovensko sa bude niesť v znamení jeho aktuálneho zoskupenia Gary Burton New Quartet. Umelec, ktorý mal podobne ako Miles Davis neomylný talent na vyhľadávanie nových osobností v ňom angažoval vynikajúcich mladých umelcov. Gitarista Julian Lage (1988) je od svojich siedmych rokov (!) súčasťou kalifornskej hudobnej scény, kde hrával s umelcami ako Carlos Santana alebo Toots Thielemans. Mexický bubeník Antonio Sanchez (1971) mnohokrát dokázal svoju živelnosť a univerzálnosť ako člen Pat Metheny Group, s ktorou zozbieral viacero prestížnych ocenení a vynikajúci kontrabasista Scott Colley (1963) si svoje učňovské roky „odkrútil“ okrem Methenyho aj po boku Herbieho Hancocka. O tom, že Burtonovo „omladené“ kvarteto je skutočne plnokrvnou kapelou so špecificky farebným spektrom lídrovho vibrafónu a prenikavosťou elektrickej gitary svedčí aj dvojica albumov Generation (2004) a New Generation (2005).

Gary Burton New Quartet sa predstaví v Bratislave 24.11. 2010 v rámci koncertného cyklu Hviezdy svetového jazzu, vďaka ktorému sa v priebehu necelého roka predstavilo na domácich pódiách kvarteto Wayna Shortera, trio Chicka Coreu, sólový orchestrión Pata Methenyho a nedávno aj zoskupenie klaviristu Herbieho Hancocka.

Informácie a foto pre music4U.sk poskytla Gabriela Canecka z Dimitrij Safoncik – JAZZ Production.
video Youtube.com

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.