Radovan Tariška Sextet a jeho hudobné majstrovstvo

Vysoká profesionalita, jedinečný talent, nezameniteľný štýl či hviezdna spoločnosť hudobníkov. To a viac vystihuje jedného z najlepších muzikantov v našej krajine, saxofonistu Radovana Tarišku. Pondelňajším koncertom so svojim Radovan Tariška Sextet v bratislavskom Pube u Zeleného stromu potvrdil, že sa zaradzujú nielen k slovenskej, ale aj európskej jazzovej špičke.

Hudobní pôžitkári vedia, že kvalitnou jazzovou hudbou sa nemusíme opájať len na Bratislavských jazzových dňoch v októbri, ale ochutnávať z nej môžeme aj počas roku. Tradičné jazzové štvrtky Martina Valihoru sme tentokrát vymenili za podelok Radovana Tarišku a celou svojou dušou sme sa ponorili do hudobného neba.

Profesionálna rodina

Prvýkrát som ho počula hrať vlani na festivale VivaMusica, čo je na jeho pôsobenie pomerne dosť neskoro. Zväčša sa mi stotožňoval s hrou Oskara Rózsu, no včera nám predviedol svoju genialitu v sprievode ako slovenských tak aj zahraničných velikánov. Okrem domácich hudobníkov – Tomáša Baroša (kontrabas), Mariána Ševčíka (bicie nástroje) a Ondreja Krajňáka (piano) s ním vystúpil Newyorčan Ryan Carniaux (trúbka) a Ondřej Štveráček (tenorsaxafón) z Českej republiky.

Celý koncert sa niesol v mierne temperamentom duchu. Zhruba dve hodiny ukážkovej muzikantskej dokonalosti. Zaháňanie akýchkoľvek myšlienok divokými tónmi a pred očami odhalená hudobnícka intimita. Repertoár koncertu zaŕňali skladby Blues Lee, Think about it, I fall in love too Easily či Majreníkova 15. Po krátkej prestávke pokračovalo divoké milovanie s nástrojmi, prekvitajúca vášeň a precítená nekonečná láska k tomuto jedinečnému hudobnému žánru. V druhom sete nám duše balzamovali skladbami Hitti’n Missi’n, Three For Kate a What is Thing Called Love. Každá jedna z nich sa zdala byť bezchybná. Pondelňajšia studňa energie, z ktorej budeme čerpáme celý týždeň.

V stopách jazzu pokračujeme ďalej

Tento hudobný sextet si môžete pozrieť v najbližších dňoch aj mimo nášho hlavného mesta. Dňa 22. novembra sa na nich môžu tešiť, napríklad, fanúšikovia v Brne. Divadlo Aréna tiež prichádza so skvelou ponukou. Dnes ním otriasalo hudobné umenie gitaristu a aranžéra Matúša Jakabčica. Matúš Jakabčic CZ-SK Big band má v našej krajine svoje miesto. Skladá sa z popredných jazzmanov ako Radovan Tariška, Ondřej štveráček, Rostislav Fraš, Ondrej Juraši, Ryan Carniaux či Štěpán Markovič. Tento rok bol program bohatší aj o skladby z projektu “Blázni z Chelmu”, na ktorých sa okrem Jakbčica podieľal aj Erik Rothenstein. Najbližší program T-Mobile Jazz je naplánovaný na 9. decembra tohto roku.

Text: Katarína Gočová
Foto: Zdenko Hanout

Read Previous

Koncom novembra zahreje bratislavské publikum United Flavour a Mr. Cocoman & Solid Vibes

Read Next

Balkánsky súboj a mág za bubnami

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.