Bratislavské Jazzové Dni 2010 pútajú lákavým programom

Pre ľudí s kvalitnými chuťovými bunkami túžiacimi po veľkej dávke profesionálnej hudby prinášame dobré správy. V dňoch od 22.-24. októbra vypuknú v priestoroch PKO Bratislavské Jazzové Dni 2010. Ich 36. ročník prináša veľa zvučných mien.

Medzi najväčšie hviezdy festivalu bude patriť skupina Shakatak. Táto neobyčajná skupina je pevnou súčasťou svetového hudobného dedičstva. Pretrváva aj kutový status, neobvyký jav v prípade jazzfunkových kapiel. Od svojho založenia vydáva albumy každý rok a neustále intenzívne koncertuje. "Účasť skupiny Shakatak považujeme za veľmi dôležitú," povedal Peter Lipa na tlačovej besede a dodal : "...očakávame, že Shakatak by mohol byť jeden z našich argumentov k tomu, aby prišlo na Bratislavské Jazzové Dni čo najviac divákov."

Shakatak debutoval v roku 1981, odvtedy abumy aj single kapely vstupujú do jazzových aj popových hitparád viac než pravidelne. Za ten čas sa podpísala pod viac ako päťdesiat albumov, z nich skoro desiatku živých. Aktuálny, štúdiový z roku 2009 sa volá Afterglow. Najznámejšími hitmi sú Night Birds, Down on the Street a Day By Day. Koncert tejto skupiny na Bratislavských jazzových dňoch je ďalším vystupňovaním pozývania umelcov, ktorí popri parádnom hudobnom zážitku ponúknu odľahčenejšiu atmosféru a rozhýbu obecenstvo festivalu. Shakatak odohraje svoj koncert v posledný večer bratislavských "jazzákov".

Shakatak: Night Birds

[youtube]cEJxvbEaWSM&feature=related[/youtube]

"Časy, kedy začínal blues jazz, a kedy sa to celé tak trošku premenilo a začal byť jazz rock slávny sú spojené s menom gitaristu Larry Carlton a ten bude jedným z protagonistov nedeľňajšieho večera," hovorí Lipa. Tento americký smooth a fusion jazzový gitarista vystúpi krátko pred Shakatak. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol vychyteným sessionovým hráčom v Los Angeles. Počas svojej sólovej kariéry získal tri ocenienia Grammy Awards, vrátane za hudbu k seriálu Hill Street.

Larry Carlton: The Prince

[youtube]_Eb9xbwymE8[/youtube]

Objavil sa na albumoch takých mien ako Steely Dan, Joni Mitchel, Billy Joel či Michael Jackson. Jeho sólo v pesničke Kid Charlemagne od Steely Dan bolo uvedené v Rolling Stone Magazine ako tretie najlepšie gitarové sólo všetkých čias. Na Bratislavské Jazzové Dni Larry Carlton zavíta ako člen originálneho tria: basa - jeho syn Travis Carlton a na bicie jeho rovesník Gene Coye.

O ďalšom z vystupujúcich sa organizátor vyjadril: "Pri jeho koncertoch, keď mal ešte dvanásť rokov sa tancovalo na stole a spôsobil radosť takým ľuďom ako sú, napríklad, členovia skupiny U2 s Bonom. Od vtedy ho poznajú, no a dnes robí vlastnú hudbu, ktorá je ťažko charakterizovateľná. On sa jednoznačne hlási k odkazu neworelanskej hudby. " Reč je o hudobníkovi menom Troy Andrews alias Trombone Shorty.

Shorty bol nezvyčajným talentom. V siedmich rokoch vystupoval s bratovou kapelou , v deviatich už mal vlastnú profesionálnu skupinu. Strávil istý čas po boku Lennyho Kravitza, spolupracoval s hviezdami ako Mos Def, Nicholas Payton, Bob Ezrin či U2. Jeho šiesty štúdiový album sprevádza menšia zaujímavosť. Backatown je takou nevídanou zmesou jazzu, rocku, funky, hip-hopu a soulu, že Troy musel vymyslieť vlastný výraz, ako opísať svoju hudbu: supafunkrock!

Jeho ostatný album je dôkazom, že jeho umenie je rovnako jedinené ako jeho surový talent. Máme sa na čo tešiť!

Aga Zaryan: Looking Walking Being

[youtube]JDxgy48h45A&feature=related[/youtube]

Nežné pohlavie bude mať tiež svoje zastúpenie hviezd. "Chcem vás upozorniť na poľskú speváčku Agu Zaryan, ktorá v súčasnosti nahráva a vydáva platne vo firme Blue Note, čo je pre umelca z východneho bloku, lebo ešte stále trošku sme východný blok, veľké ocenenie," informuje Peter Lipa. Fenomenálna speváčka predstavuje v rámci histórie jazzu to najlepšie pre dnešné publikum. Tri roky po sebe sa stala speváčkou roka v čitateľských anketách časopisu European Jazz. Je obľúbená a uznávaná pre svoj osobitý štýl, intímny prístup ku spevu, a ľahké, očarujúce frázovanie v matnej tónine.

Nahrala albumy My Lullaby, ktorý vydala v roku 2002 a druhý Picking Up the Pieces. Vďaka druhému menovanému sa Aga stala medzinárodne vychytenou speváčkou a získala zmluvu s vydavateľstvom Blue Note Records. Pred odštartovaním americkej kariéry ešte stihla vydať svoj prvý album v poľštine Umiera Piekno. Za svoj štvrtý štúdiový album Looking Walking Being, ktorý zožal obrovský úspech na americkej aj medzinárodnej scéne.

Ďalšou zo zastupujúcich ženské pohlavie je svetoznáma belgická speváčka, alter ego z Konga pochádzajúca speváčka Marie Daulne alias Zap Mama. Jej osobné poslanie je byť mostom medzi Európou a Afrikou - spájať dve odlišné kutúry pomocou pevu a hudby. Špeciaizuje na polyfónnu, harmonickú hudbu, koncerty prinášajú jedinečnú fúziu afrických nástrojov a inšpirácií súčasnou mestskou hudobou ako nujazz, R´n´B, a hip-hop.

Debutový album jej vyšiel takmer pred dvadsiatimi rokmi na legendárnej značke Luaka Bop. Speváčku pre svet objavil David Byrne, ktorý je dodnes veľkým fanúšikom Zap Mama. Vydala sedem albumov a spolupracovala so slávnymi umelcami ako Bobby McFerrin, Manu Dibango, Miriam Makeba, Hans Zimmer či Arrested Development.

Na Bratislavu čaká nevšedný hudobný zážitok: koncerty Zap Mama sú vždy vrcholom špičkových jazzových, ale aj worldmusic a urbanmusic podujatí.

Na programe je pripravená tiež speváčka a skladateľka Lizz Wright. Napriek svojmu veku je už niekoľko rokov súčasného amerického jazzu. V roku 2OOO sa pridala k vokálnemu kvartetu In The Spirit, kde ukázaa svoj prenikavý talent. O dva roky podpísala nahrávaciu zmluvu a stala sa súčasťou najexkluzívnejšieho katalógu.

Vďaka svojej jedinečnej interpretácie soulu a jazzu ihneď získala priazeň publika aj kritikov, ktorí ju porovnávali so speváčkami ako Anita Baker, Regina Belle či Tracy Chapman. Okrem toho, že sa jej albumy dostávali na prvé miesto Billboard Contempory Jazz Chart, hosťovala na al bumoch velikánov ako Joe Sample, David Sanborne či Toots Thielemans. Jej nový album má názov Fellowship a sčasti naznačuje návrat Lizz k svojim koreňom, teda gospelovej hudbe a k spirituálom. Vychádza v septembri, na BJD sa táto geniálna speváčka predstaví v rámci turné k novému albumu. Na bratislavské obecenstvo čaká up-to-date vo vrcholnej forme.

Okrem všetkých, doteraz spomenutých interpretov, sa diváci môžu tešiť na nepochybne najslávnejšieho žijúceho akordeonistu Richarda Gallianiho. Je jedným z mála, ktorý bol pozvaný na BJD už druhýkrát. Teraz vystúpi s jeho projektom The Tangria Quartet.

Vystúpi tiež talianska speváčka Roberta Gambarini. Jej spev sa vyznačuje inštrumentálnym prístupom a teplým zafarbením, perfektným načasovaním a krásnou intonáciou. Má až neuveriteľnú techniku spevu, ale aj prvotriedny scat a úžasné improvizačné schopnosti. Roberta prekvapila už na nejednom festivale - už teraz je isté, že aj v Bratislave jej pribudne veľa fanúšikov.

Roberta Gambarini

[youtube]ZWY15t_Opy8&feature=related[/youtube]

V ponuke je aj americký jazzový trúbkar, skladateľ a producent Christian Scott. Je označovaný za architekta nového, životaschopného fusion, potom priamo za spasiteľa nového jazzu. Okrem tohto žánru sa vyskytuje aj rock, hip-hop a afroamerické tradície. Na návštevníkov Bratislavských jazzových dní čaká provtriedny up-to-date jazz od hudobníkov ktorým jednoznačne už teraz patrí budúcnosť.

BJD budú mať aj svoje domáce zastúpenie. Patrí medzi nich jeden z najznámejších slovenských saxofonistov Milo Suchomel či skladateľka a flautiska Sisa Michalidesová s projektom Zimní kúzelníci. Pódiu mladých talentov dobrej hudby Nadácie SPP bude hostiť ďalšie mená, a to mladý swingový a tanečný orchester Swing Society Orchestra, songwriterka a klaviristka Sivlia Gieciová so svojimi projektom Silvia Fourporation, speváčka Katarína Koščová či prog/artový projekt Sisterhoood of Klangpedal. Vystúpi tu tiež Lukács Miklós Quintet, Tortured Soul či Bontas - Wienberger Quartet.

Zdroj informácií a foto: BJD Video: Youtube.com