Festival EASTHETIC priniesol na východ kvalitnú hudbu

Festivalovú sezónu na Zemplínskej Šírave otvoril tento rok nováčik, festival EASTHETIC, ktorého prvý ročník sa konal 25. a 26. júna na stredisku Lúč. Šírava je v lete známa dvoma komerčne ladenými festivalmi, no pre tých, ktorí nemusia počúvať rádiové shity, banálne texty a jednoduché melódie, je určený Easthetic. Festival pre ľudí, ktorí majú radi dobrú hudbu. „Festival takéhoto druhu na východnom Slovensku chýbal. Naším cieľom bolo priniesť umenie a kultúru do oblastí vzdialených od epicentra kultúrneho života a spojiť viacero druhov umenia pod strechu jedného projektu. Chceli sme doniesť na východ niečo, čo tu doteraz nebolo,“ uviedla pre music4u.sk jedna z organizátorov Mima Hospodárová. Hlavný stage, Nu Spirit tanečný stage, divadlo pre deti aj dospelých, literárny cirkus, workshopy, street art či výstava fotografa Igora Daniša - to všetko mohli návštevníci vidieť na festivale. Počas dvoch dní vládla milá až rodinná atmosféra, spokojní boli nielen domáci návštevníci, ale aj tí, ktorí prišli zo vzdialenejších miest. Prvý deň otvorili program domáci No Future, po nich prišli hostia zo západu, nováčikovia na našej hudobnej scéne, Nourish My Fame. Návštevníkov však rozhýbal až Marián Čekovský, ktorý je srdcom východniar, čo sa prejavilo aj na jeho vystúpení. Skvelý koncert odohrala aj kapela Billy Barman, nechýbali hity ako Introvert, Stano či novinka Na Laze Oremovom. Vystúpenie ukončili skladbou Cigánska. Po Barmanovi zahrala tradične dobrý koncert kapela Talkshow a po nich už prišli miláčikovia publika, východniari Chiki- liki-tu-a. V tom čase si na druhom stejdži rozkladali svoje bábky chalani z Dezorzovho lútkového divadla, aby plnému stanu zahrali svoju najnovšiu hru Gašparkové šibalstvá alebo erotic dobrodružstvá Bob de Nira.

Ako na väčšine festivalov, ani Easthetic sa nevyhol časovému posunu na hlavnom stejdži. S oneskorením teda po Chiki-liki-tu-a vystúpili Amphibios a po nich headliner prvého dňa, maďarská kapela Realistic Crew. Kapela, ktorá na Slovensku koncertuje viac- menej pravidelne, odohrala kvalitný hodinový koncert, nechýbali známe skladby ako One Year či Progress. Na záver vystúpil obľúbený slovenský dnb producent B- Complex. Druhý festivalový deň zo začiatku poznačili komplikácie s počasím, program začal teda neskôr ako sa pôvodne plánovalo. Organizátori preto museli zrušiť vystúpenie skupín Home Made Mutant a The Uniques. Ako prví sa v sobotu predstavili La3no Cubanos, ktorí sa po svojom vystúpení pripojili aj k dvojici Hafner & Beyuz. Tým pomáhala Zetuzeta a Miško Turza, pridali sa aj Juraj Podmanický a Jozef Vrábel z kapely Billy Barman. Bolo jasné, že Hafner spraví dobrú šou, nechýbali piesne z ostatného albumu Moderný spevák či starší hit Dúbravka. Zmenu štýlu priniesli The Swan Bride, ktorí zahrali kvalitný alternatívny rock, po nich rapoval Otec Vec so Zverinom. Nechýbal známy hit Turista, ktorý odznel dokonca v dvoch verziách, v rádiovej i v dnb remixe.

Program pokračoval nielen na východe obľúbenou kapelou Puding Pani Elvisovej. Tá zahrala okrem starších hitov ako Majkl Džekson či Smažky aj tri nové piesne z pripravovaného albumu. Odzneli Kolesá, Mladí chemici aj Gramatika. Pri záverečnej skladbe Stereohudba, s ktorou prišli Pudingáčom pomôcť aj Vec a členovia kapiel Billy Barman a The Swan Bride, sa mohlo zdať, že sobotným headlinerom je práve Puding.

Jedno z najlepších vystúpení festivalu predviedli českí hostia, kapela WWW. Ich ostatný album Tanec Sekyr oprávnene zožal úspech, vidieť a počuť ho live je skvelým hudobným zážitkom. Rovnako zaujímavý zážitok ponúkol návštevníkom festivalu The Autumnist, ktorý za svoj eponymný album získal cenu kritikov na Radio_Head Awards 2009. Po ňom už prišli na rad hlavné hviezdy festivalu, francúzske duo Nôze. Dvojica Nicolas Sfintescu a Ezéchiel Pailhes odohrala na Zemplínskej šírave 90-minútový koncert, nechýbali hity Remember Love či You Have To Dance. Sobotný program na hlavnom pódiu uzavrela kapela Lavagance, ktorá na festivale odpremierovala aj novú videoprojekciu. Program pokračoval v tanečnom stejdži, kde sa počas dvoch festivalových dní predstavili dídžeji Kinet, Magálová, Milosh, Skank a iní.

Dojmy organizátorov po skončení festivalu sú pozitívne. „Sme veľmi radi, že sa účinkujúcim aj návštevníkom páčilo a cítili sa tu príjemne. Vznikla úžasná festivalová atmosféra a my sa tešíme z pozitívnych ohlasov. Bohužiaľ, počasie nám neprialo, no pre nás je dôležitejšie, že tu bolo cítiť ducha festivalu,“ uviedla Mima Hospodárová. Pre tých, ktorí sú zvedaví, či bude mať festival pokračovanie dodáva: „Urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme vybudovali tradíciu festivalu Easthetic na Zemplínskej Šírave.“ Držíme organizátorom prsty a tešíme sa na ďalší ročník festivalu Easthetic. Text a foto: Jana Šlinská
Tags: