Dan Bárta to s Illustratosphere roztočil v Nitre !

Nitriansky Londoner Pub sa posledný aprílový večer premenil na veľké pódium a hostil jednu z najvýraznejších osobností slovenskej a českej scény. Dan Bárta získal rokmi prirodzenú autoritu. Fanúšikovia ho milujú, kritici ho rešpektujú a oceňujú. Vo štvrtok 30. apríla priniesol Bárta svoje umenie aj do Nitry, kde preplnenému Londoner Pubu zaspieval najmä piesne z nového albumu Animage.

Bártová kapela Illustratosphere vznikla pred desiatimi rokmi, keď s ňou spevák nahral rovnomenný album. V súčasnosti účinkuje v zložení Robert Balzar, Filip Jelínek, Stanislav Mácha, Jiří Slavíček a Jaroslav Friedl. Špičkoví hudobníci. Pán Spevák Bárta im zvykne na koncertoch dať dostatok priestoru na vlastnú prezentáciu, stiahnuť sa, aby vynikli ich sóla. Tentokrát bol ale Dan prítomný na pódiu každú sekundu a do vystúpenia dal celého seba. Svoj hlas, spev, tanec, šarm a vtip. Počas celého večera milou slovenčinou komentoval každú pesničku, rozprával krátke príbehy a bavil publikum.

Koncert otvorili tri pesničky z albumu Illustratosphere- Pánví, Wo-ba-si-u a Na i v ní. Po nich Dan odspieval takmer všetky piesne z nového albumu Animage. Dech, Eleisure Suit, Naokoland či Vlčák, čo je podľa Bártu slovenská ľudová pieseň, ktorú si spievali už naši „vopredkovia“. Medzi najsilnejšie skladby večera patrila jednoznačne pieseň Geist Arbeitet, ktorej záver dostal do varu nielen publikum, ale aj samotnú kapelu. Pri skladbe Trvale udržitelný zase Dan učil fanúšikov vytlieskavať melódiu. Poslednou skladbou mala byť anglicky spievaná Jesus online, neutíchajúci potlesk však kapele nedovolil odísť.

Dan Barta & Illustratosphere: Městem

Po takmer dvojhodinovom vystúpení nasledovali prídavky zo staršieho albumu Entropicture- piesne Živý a Za poryvú. Hoci to nebolo v pláne, odznela aj skladba On my head, ktorú si vyskandovala skupinka fanúšikov. Titulná pieseň k českému filmu Snowboarďáci speváka preslávila u širšieho publika a Bárta ju niekedy hráva na koncertoch v krajšej džezovej verzii. Posledným prídavkom večera bola skladba Stevieho Wondera Higher Ground a notoricky známa pieseň I feel good Jamesa Browna.

Koncerty Dana Bártu sú silným zážitkom. Len samotný nenapodobiteľný Bártov spev je v našich končinách zaujímavým javom. Keď sa k tomu pridá sila jeho piesní, schopnosť komunikácie s publikom a výborná kapela, nikto nepochybuje, že tento milovník vážok patrí ku klenotom českej a slovenskej hudobnej scény.

Napísala: Jana Šlinská
Foto: hudba.sk
Video: Youtube.com

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.