Lavagance ponúkli Nitre výnimočný zážitok

Tohtoročný prvý apríl bol sviatkom všetkých fanúšikov slovenskej alternatívnej scény. Kapela Lavagance totiž práve prvého apríla sprístupnila na oficiálnej stránke lavagance.com svoj nový album Divine Darkness, a to úplne zadarmo. Fanúšikovia si ho mohli stiahnuť cez free download v kvalite 128 kbps. Od 15. apríla je v predaji aj klasické CD a v tento deň vyrazila kapela aj na turné.

Dňa 16. apríla predstavili Lavagance nový album aj v Nitre. Bývalá stará, teraz už Nová Pekáreň síce nepraskala, no stabilná fanúšikovská základňa sa dostavila a spravila chalanom slušnú atmosféru. Lavagance si na turné pozvali spriatelené kapely The Infants, 100ºC, Plastic Swans, The Slots, Good bye Lenin a Talkshow. Poslední menovaní, na čele so spevákom Andreasom, ťahajú s Lavagance celú šnúru a vystúpili teda aj pred nitrianskym publikom. Talkshow je mladá indie rocková kapela, ktorá vznikla v roku 2008 po rozpade skupiny Nič Nové. Podľa speváka kapely, Talkshow hrajú slovenskú alternatívnu scénu po anglicky. Vplyv svetovej indie scény je v ich tvorbe jasne citeľný. Talkshow majú na konte debutové EP, na ktorom sa producentsky podieľal spevák Lavagance Marek Rakovický. Ich piesne sú známe predovšetkým vďaka silnej rotácii na Rádiu_FM. V Nitre zaúčinkovali najmä skladby These Lights a Try.
Nový album Lavagance Divine Darkness chalani nahrávali aj produkovali sami. Podľa gitaristu Smasha je album zrelší po hudobnej, textovej aj zvukovej stránke. Obsahuje viac elektroniky a efektov, čo nie je vždy ľahké preniesť na pódium. Koncerty Lavagance však tradične ponúkajú nezabudnuteľný zážitok a inak tomu nebolo ani v Nitre. Chalani začali piesňami z čerstvého albumu (odzneli napríklad Days of our lives, Blood from God´s side, Young , talented and gone a i.), no samozrejme nevynechali ani staršie skladby ako Miles, Best friend´s girl, či Purification. Hudba Lavagance nie je jednoduchá. Dlhé intrá, prešpekulované sóla, elektronika. Pri pomalých piesňach treba zatvoriť oči a snívať, pri rýchlych tancovať a skákať. Započúvať sa do textov, do spevu Mareka Rakovického. Aj vďaka nemu kapela neznie typicky slovensky a je vhodná na export. Čím ďalej, tým lepšie.

Lavagance nie sú na našej scéne dlho, no stihli toho dosť. Tri albumy, pár Aurelov na poličke, klip k skladbe Miles na MTV a cena poslucháčov Rádia_FM za najlepší album. Priniesli na slovenskú scénu niečo nové, svojské, atmosferické. „Chceme si ľudí vychovať, aby nečakali od nás to, čo sme už raz urobili. Chceme brať ľudí na trip, nie zostať niekde v nejakej destinácii- tá sa rýchlo obkuká, “ hovorí spevák Marek. Samotná kapela si neurčuje cieľovú destináciu, skôr čaká, kam ju vietor zaveje. A pri tom tvorí kvalitnú hudbu a svojim fanúšikom tak poskytuje výnimočné zážitky.

Napísala: Jana Šlinská
Foto: Zdenko Hanout

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.